Ostatnie wypowiedzi minister Ewy Kopacz oraz ministra Jakuba Szulca po raz kolejny budzą nadzieję na stworzenie warunków do szybszego rozwoju ubezpieczeń zdrowotnych.

Ponieważ nie znamy projektu zmian ustawowych, możemy jedynie komentować mniej lub bardziej jasne idee prezentowane przez resort.

Plusem byłoby, gdyby w projekcie pojawiła się precyzyjna definicja dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, obejmująca swym zakresem zarówno ich istotę (ryzyko), jak i sposób ich realizacji (co dostaną klienci). Byłoby dobrze, gdyby ustawa jednoznacznie zaczęła mówić o ubezpieczeniach szpitalnych. Pozwoliłoby to zlikwidować formalne i nieformalne ograniczenia we współpracy komercyjnych ubezpieczycieli z publicznymi szpitalami.

Kolejnym plusem mogłoby być rozwianie mitów związanych z rzekomym "wydłużeniem kolejek" dla pacjentów, których nie stać na komercyjne ubezpieczenia. Jak wszyscy wiemy, sytuacja jest dokładnie odwrotna: każdy komercyjny pacjent "skraca kolejkę" dla nieubezpieczonych.

Byłoby dobrze, gdyby nowa ustawa zajęła się kwestią medycyny pracy, wymuszając odpowiednie zmiany w obecnie obowiązujących przepisach i dając możliwość kontraktowania tego typu usług bezpośrednio przez ubezpieczyciela.

Mitem, który przy okazji udałoby się być może rozwiać, jest kwestia związana z rezygnacją publicznych szpitali ze współpracy z NFZ na rzecz współpracy z komercyjnymi ubezpieczycielami.

Jak wiadomo, budżet NFZ zawsze będzie wielokrotnie większy niż możliwe wpływy z ubezpieczeń dodatkowych. Stąd decyzja taka nie miałaby ekonomicznego sensu.

Pewne jest, że ustawa nie zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Prawdopodobnie będzie przedstawiana w oderwaniu od całościowego pakietu zdrowotnego, który ma trafić do Sejmu w październiku bieżącego roku.

Brakuje nam jednak wielu informacji, np. szczegółów co do ewentualnych zachęt podatkowych dla klientów indywidualnych. Nic też nie wiemy o planowanych zmianach w koszyku świadczeń gwarantowanych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH