Potrzeba matką edukacji

Koder - tylko słowo z języka gier czy nazwa nowego zawodu?

Opracowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system rozliczeń świadczeń medycznych według Jednorodnych Grup Pacjentów tak naprawdę wdrożyli koderzy JGP - mówił w czerwcu br. ówczesny wiceprezes NFZ Jacek Grabowski podczas konferencji szkoleniowej dotyczącej kodowania procedur. Czyżby więc w ochronie zdrowia pojawiała się nowa grupa zawodowa? Komu powierzać zadania rozliczeń według JGP, skoro istnieje wyraźna różnica pomiędzy zasadami diagnozowania dla potrzeb klinicznych a kodowaniem chorób i procedur dla potrzeb statystycznych oraz rozliczeń z oddziałami NFZ? Rynek Zdrowia zapytał o to min. menedżerów kierujących szpitalami.
Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że zawód "koder" nie istnieje. Faktem jest jednak, że ktoś musi mozolnie kodować procedury i po prostu się na tym znać. Na osobach odpowiedzialnych za rozliczanie świadczeń ciąży duża odpowiedzialność. Błędy popełniane w tej materii mogą kosztować szpitale bardzo dużo.
Złe zakwalifikowanie i zakodowanie procedur grozi ZOZ-owi stratą lub - co gorsza - narażeniem się na zarzut wyłudzenia pieniędzy z Funduszu, co z kolei może skutkować poważną karą.

Szukanie rozwiązań

Kto praktycznie pełni w szpitalach rolę kodera? W zależności od placówki, bywa bardzo różnie. W Szpitalu Wojewódzkim w Zamościu przygotowywana jest specgrupa, w której skład wchodzą na razie pracownik działu informatycznego szpitala, pracownik z działu organizacji oraz księgowości.
- Skład grupy jeszcze nie jest do końca sprecyzowany. Na razie grupa tworzona jest na bazie tych trzech osób, które muszą mieć bardzo ścisły kontakt z lekarzami. To ma być swego rodzaju filtr, do którego spłyną wszystkie dane oraz który będzie wyłapywał błędy i wyjaśniał wszelkie wątpliwości - mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik zamojskiego szpitala. - Jednak nad całością musi czuwać lekarz.
W Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha w Gdańsku kodowaniem zajmują się także lekarze, ale na niewielu oddziałach. Większość prac związanych z kodowaniem spada na przeszkolone sekretarki medyczne i dział statystyki, chociaż...
Jak mówi nam doktor Maria Rąb-ca-Kraik z tego gdańskiego szpitala, administracja placówki nie jest jeszcze w pełni gotowa do prowadzenia kodowania w oparciu o obszerną wiedzę na temat procedur medycznych. Tego nie uczą w szkołach. Kodujące osoby wiedzę na temat prowadzenia rozliczeń według systemu JGP zdobyły same, pod presją bieżących potrzeb. Bazują na własnym doświadczeniu i na tym, co podpowie im lekarz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH