Do zachorowania na HBV wystarczy wprowadzenie zaledwie 0,00004 ml zakażonej krwi, np. podczas zabiegów z użyciem cewników i igieł

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną czy też żółtaczką typu B, jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Na świecie ponad 350 mln ludzi jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a 25% pozornie bezobjawowych nosicieli umiera z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Żółtaczka zakaźna wywołana wirusem typu C (HCV) jest przyczyną ciężkiego, przewlekłego uszkodzenia wątroby.
Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przeszczep tego narządu.
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), sytuacja w Polsce z roku na rok poprawia się. Obserwuje się spadek zachorowań na WZW typu B. W 2004 roku - 1473 zachorowania, w 2003 r. - 1694. W 2004 roku nie obserwowano też dalszego wzrostu liczby zachorowań na HCV; 2004 r. - 2059 zachorowań, w porównaniu z 2137 w 2003 roku.
- Zjawisko to należy oceniać bardzo pozytywnie, gdyż wobec braku skutecznej szczepionki chroniącej przed zakażeniem HCV wskazuje to na skuteczność profilaktyki zakażeń w zakładach opieki zdrowotnej - uważa Anna Malinowska, rzecznik GIS.

Zbawienny ukrop

Polska jest krajem, który osiągnął ogromny sukces w walce z WZW typu B, głównie dzięki programom szczepień, z których najbardziej popularnym jest "Żółty Tydzień".
Według szacunków, ok. 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu B, przez co stanowi potencjalne zagrożenie dla innych.
WZW B (HBV) występuje tylko u ludzi.
HBV ginie w temperaturze powyżej 1210 C.
Przemieszcza się głównie przez skórę lub błony śluzowe. Do zakażenia wystarczy wprowadzenie zaledwie 0,00004 ml zakażonej krwi podczas wykonywania zabiegów medycznych, diagnostycznych, dializy i innych - z użyciem cewników i igieł.
- Zakażenie może szerzyć się również drogą przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych z niej uzyskanych.
Może przenosić się drogą wertykalną: z matki na dziecko podczas akcji porodowej.
Pacjent jest zaraźliwy dla otoczenia już w okresie wylęgania (14 do 180 dni), w ostrym okresie chorobowym i nawet przez lata w przypadku przewlekania się choroby - informuje dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych AM w Warszawie. - Wirus zapalenia wątroby typu B może prowadzić do marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji, nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH