Warto sięgnąć do doświadczeń niemieckich

Nie ma idealnego modelu opieki zdrowotnej systemu szpitalnego, który można wprost implementować w Polsce - ze względu na inne uwarunkowania i realia. Jest natomiast wiele dobrych rozwiązań, które warto przenosić, korzystając z doświadczeń innych krajów.
Od 2000 roku WHO ocenia najwyżej system istniejący we Francji. Ważną jego cechą jest prawo pacjenta do wyboru miejsca realizacji świadczenia.
Wspiera to system zróżnicowanych ubezpieczeń, które wzajemnie się uzupełniając, sprawiają, że pieniądz podąża za pacjentem. W efekcie we Francji kolejki oczekujących na świadczenia są najkrótsze. Szukając odpowiedzi na pytanie, czy przekształcać szpitale w spółki, warto sięgnąć do doświadczeń niemieckich. Lata 90. w Niemczech to problem zadłużenia samorządów i posiadanych przez nie szpitali. Wiele z nich zdecydowało się na zmianę formy prawnej szpitali w spółki. Pomogło to ograniczyć wpływy polityki na zarządzanie, zwiększyć elastyczność w podejmowanych działaniach restrukturyzacyjnych czy wprowadzić rozwiązania oparte o outsourcing i optymalizację kosztów. W kolejnych latach wiele samorządów poszło dalej, prywatyzując szpitale.
Przykład reform systemu szpitalnictwa w Niemczech pokazuje, że sama zmiana formy prawnej jest często warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym do poprawy sytuacji. Przekształceniom prawnym muszą towarzyszyć zmiany w systemie finansowania, bo dopiero zróżnicowanie płatników - ubezpieczycieli stwarza pacjentom realną szansę na wybór świadczeniodawcy. Zrównaniu muszą ulec także zasady konkurowania szpitali o różnym typie własności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH