Wprowadzenie leku innowacyjnego staje się coraz droższe i trudniejsze. Ale udane odkrycie oznacza dla firmy olbrzymi zysk.

Mamy zidentyfikowanych ok. 300 tys. struktur substancji roślinnych, które stanowią potencjalne źródło poszukiwania nowych związków. Mimo że nowoczesne metody odkrywania leków są bardziej racjonalne, skomputeryzowane i angażujące dużą liczbę specjalistów, nadal wiele z tych metod związanych jest z pozyskiwaniem leków właśnie ze środowiska naturalnego.
- Amerykanie prowadzą intensywne badania w poszukiwaniu podwodnych roślin leczniczych - mówił prof. Andrzej Stańczak z wydziału farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w Warszawie.
- Świat podmorski w ogóle nie został pod tym kątem spenetrowany, ze względu na trudności w pozyskaniu materiału.

Drogą eliminacji

Obecne metody odkrywania leków przede wszystkim starają się ustalić przyczynę choroby, która niejednokrotnie może być wadą genetyczną, co zdecydowanie utrudnia odnalezienie celu lub może skierować poszukiwania na łagodzenie lub zahamowanie niekorzystnych objawów.
Kolejnym etapem jest określenie lub znalezienie struktury wiodącej, czyli związku o korzystnym działaniu.
Z tej struktury wiodącej syntetyzuje się szereg pochodnych, a następnie ocenia skuteczność działania związków. Są to najczęściej badania in vitro, a więc prowadzone na komórkach, na receptorach lub na zwierzętach. W wyniku badań skriningowych, następuje eliminacja związków nieskutecznych, o słabym działaniu. Pozostają związki, które wykazują najlepsze działanie w najniższych dawkach. W praktyce oznacza to wyodrębnienie ze struktury od 50 tys.
do 50 mln związków ok. 1000 "hitów".
Po dalszej selekcji pozostaje 12 struktur wiodących, a w kolejnym etapie jedynie sześciu kandydatów na lek, z czego tylko jeden preparat zostaje wprowadzony do obrotu.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż pozostałe struktury mogły zostać wyeliminowane z powodu słabych właściwości farmakokinetycznych, gdy lek po podaniu nie dociera w odpowiednim stężeniu do miejsca docelowego albo ulega biotransformacji do substancji nieaktywnych. Inne powody "odrzucenia" to np. toksyczność lub przyczyny rynkowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH