Poszło o pełniącego obowiązki GIF

1 grudnia dyskusja na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia dotycząca wykrycia nieprawidłowości w dystrybucji leku kardiologicznego Atram przerodziła się w wymianę zdań o wpływie nieobsadzonego od ponad roku wakatu Głównego Inspektora Farmaceutycznego na skuteczną współpracę GIF z resortem zdrowia. Chodziło w szczególności o (nie)informowanie pacjentów o zagrożeniach.

Tematem posiedzenia Komisji Zdrowia było rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Marszałka Sejmu wniosku Platformy Obywatelskiej o "przedstawienie okoliczności wykrycia nieprawidłowości w dystrybucji leku kardiologicznego Atram na posiedzeniu Sejmu". Jednak dyskusja szybko zmieniła tory.

Przewodniczący komisji poseł Bartosz Arłukowicz (PO) zasugerował, że forma sprawowania urzędu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako pełniącego obowiązki, z racji teoretycznej tymczasowości, nie sprzyja skutecznej wymianie informacji między GIF a Ministerstwem Zdrowia. Jako przykład podawał brak wsparcia resortu dla działań Inspektoratu, gdy wykryto nieprawidłowości dotyczące dystrybucji leku Atram.

Pełniący obowiązki wyjaśnia

- 16 sierpnia 2016 r. wpłynęło do GIF pismo podmiotu odpowiedzialnego informujące, że w opakowaniu zbiorczym produktu leczniczego Neurol (leku psychotropowego - przyp. red.), zawierającego ok. 20 opakowań, znaleziono dwa kartoniki zewnętrzne oznakowane jako lek Atram. Po otwarciu tych kartoników w środku znaleziono blistry produktu leczniczego Neurol - przypominał pytany o sprawę p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zbigniew Niewójt.

Dodał, że wniosek firmy dotyczył prewencyjnego wycofania z obrotu produktu Neurol, żeby wyjaśnić, jak w zbiorczej ilości tego produktu znalazły się opakowania leku Atram.

- Istotne dla bezpieczeństwa pacjenta nie było to, że w opakowaniu hurtowym pomylone zostały opakowania, bo są one po dystrybucji do aptek wielokrotnie sprawdzane, ale to, czy w produkcie Atram nie znalazły się blistry z produktem leczniczym Neurol - sprecyzował Niewójt.

W podsumowaniu podkreślił, że to w wyniku podejrzenia - ale nie pewności - podjęta została przez GIF, jeszcze tego samego dnia, decyzja o wstrzymaniu obrotu produktu Atram do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Arłukowicz pyta o bezczynność resortu

Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, próbował dowiedzieć się od wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, z czego wynikała ponad trzytygodniowa zwłoka resortu zdrowia w działaniach dotyczących pomyłki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH