Sądowe nowości w projekcie ustawy o izbach lekarskich

Ministerstwo Zdrowia w najbliższych tygodniach przedstawi projekt nowej ustawy o izbach lekarskich. Naczelna Rada Lekarska w czerwcu przyjęła projekt w kształcie, który prawdopodobnie będzie podstawą dalszych prac legislacyjnych.
Największe zmiany planowane są w zakresie odpowiedzialności zawodowej lekarzy.
Nowa ustawa ma dostosować w tym względzie przepisy pochodzące z 1989 r.
do obecnego stanu prawnego.
Celem zmian jest m.in. nadanie osobie poszkodowanej praw strony w postępowaniu przed sądem lekarskim, zwiększenie jawności, rozszerzenie katalogu kar i usprawnienie całego postępowania.

Między nami rzecznikami

- Projekt przyjęty przez NRL zakłada, że pokrzywdzony od samego początku postępowania jest stroną, a nie tylko świadkiem. Może m.in. składać wnioski, ustanowić pełnomocnika, wnioskować o przeprowadzenie dowodów, w tym o powołanie biegłych. Dodatkowo, żeby zwiększyć profesjonalizm - do składu orzekającego sądu II instancji chcielibyśmy przywrócić sędziego zawodowego.
Od orzeczeń II instancji przysługiwałaby kasacja do Sądu Najwyższego - mówi dr Romuald Krajewski, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Ogólne zasady postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej zostały w projektowanej ustawie uporządkowane.
Zwiększono znaczenie nadzoru naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej (NROZ) nad rzecznikami okręgowymi.
- Przykładowo, po rozpatrzeniu skargi poszkodowanego na przewlekłość postępowania okręgowego rzecznika, NROZ może podjąć decyzję o przejęciu sprawy. Wszystkie sprawy w I instancji będą rozpatrywane przez okręgowe sądy lekarskie, nawet jeśli sprawą zajmował się NROZ - mówi Romuald Krajewski.

Więcej kar

Projekt przedstawiony przez samorząd lekarski zakłada również rozszerzenie katalogu kar. Dotychczas były to upomnienie, nagana oraz zawieszenie albo pozbawienie prawa wykonywania zawodu. Samorząd uznał, że należy wypełnić lukę pomiędzy karami najmniej i najbardziej dotkliwymi.
Projekt zakłada wprowadzenie kary zakazu sprawowania funkcji kierowniczych, ograniczenia w wykonywaniu czynności zawodowych oraz karę pieniężną, której maksymalna wysokość to dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH