Postęp trochę wymuszony

Współczesny szpital nie może sprawnie funkcjonować bez rozwiązań informatycznych. Korzyści jest wyjątkowo dużo. Czy w polskich warunkach systemy IT są już elementem budowania przewagi konkurencyjnej wśród placówek medycznych?

Na tak postawione pytanie niepodobna odpowiedzieć krótko - twierdząco lub przecząco. Eksperci, zarówno po stronie dostawców, jak i użytkowników, wskazują naprawdę pokaźny katalog zagadnień związanych z informatyzacją lecznic.

 

Zło konieczne?

- Jednostki ochrony zdrowia coraz częściej wymagają zintegrowanych systemów medycznych, zwłaszcza w zakresie HIS, LIS, RIS, PACS. Niektóre z nich, głównie prywatne lub przekształcone, rzeczywiście dostrzegają rolę IT w budowaniu przewagi konkurencyjnej - stwierdza Mieczysław Bromberek, product manager w firmie CompuGroup Medical Polska.

Z kolei Andrzej Wieczorek, country sales director w Agfa HealthCare, uważa, iż na razie dyrektorzy szpitali podchodzą do wdrożeń informatycznych jak do zła koniecznego: - Powodem tego stanu rzeczy jest m.in. fakt, iż nadal ze strony kontraktującego świadczenia brakuje zachęt oraz premiowania placówek inwestujących w nowoczesne systemy informacyjne.

- W tej sytuacji główną motywacją wymuszającą wdrożenie w zakresie IT, pozostają regulacje prawne.

Jestem przekonany, że gdyby nie ustawowe wymagania dotyczące m.in. konieczności prowadzenia od 1 sierpnia 2014 r. dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej (EDM), to jeszcze długo w wielu szpitalach niewiele by się w tej materii działo - mówi Andrzej Wieczorek.

Uważa, iż ten termin albo nie zostanie przedłużony, albo jego prolongowanie będzie symboliczne: - Wydaje mi się, że resort zdrowia traktuje zapis dotyczący konieczności wdrożenia EDM jako sposób pozbycia się w białych rękawiczkach nadmiaru świadczeniodawców na rynku medycznym.

- Placówki wiedzą od lat, że muszą sprostać takiemu wymogowi. Jeśli go nie spełnią, pojawi się podstawa do rozwiązania kontraktu, co praktycznie może oznaczać koniec działalności takiej lecznicy. Warto przypomnieć w tym kontekście, że są przecież szpitale, które już wiele lat temu wprowadziły odpowiednie rozwiązania IT, są z tego zadowolone i spokojnie oczekują owej daty 1 sierpnia 2014 roku - zaznacza nasz rozmówca z Agfa HealthCare.

- Nadal jednak są klienci, którzy nie dostrzegają pozytywnych aspektów otwartego na rozbudowę zintegrowanego systemu informatycznego - przyznaje Mieczysław Bromberek.

To nic nowego

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH