Postawmy na innowacyjność

Ustawa refundacyjna zmieniła i "ustawiła" rynek na kilka lat. Dotyczy to wszystkich uczestników rynku: firm farmaceutycznych, hurtowni, aptek, ale także lekarzy i pacjentów - ocenił MACIEJ KUŹMIERKIEWICZ, dyrektor generalny firmy analityczno-doradczej QuintilesIMS, w trakcie sesji "Polityka lekowa - jakie cele i zmiany do osiągnięcia" podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Pacjenci zauważają zmiany, jakie dokonują się poprzez list y leków refundowanych. Ustawa wpłynęła na ceny, znacznie je obniżając, czego jednym ze skutków był wywóz za granicę i problemy z dostępnością - dodał szef QuintilesIMS.

Innym efektem działania ustawy refundacyjnej jest procentowy spadek udziału w rynku leków refundowanych, o ok. 7%. Patrząc na całość rynku, największy udział w nim mają obecnie leki bez recepty i suplementy diety. To ewenement na skalę europejską.

Przed nami wysyp nowych produktów

Porównując Polskę do rynków europejskich, Maciej Kuźmierkiewicz wskazał, że Polacy są leczeni tanimi lekami, ale dostępne są też drogie, nowoczesne technologie. Jednak poziom innowacyjności reprezentowany na polskim rynku, w kontekście asortymentu oferowanego w aptekach, jest inny.

- Z przeglądu ostatnich siedmiu lat, dokonanego pod kątem tego, jaka część rynku zagospodarowana jest nowymi lekami, wynika, że statystycznie w polskiej aptece jest to 1% wartości obrotu. To oznacza, że co setna złotówka jest wydawana w aptece na lek zarejestrowany po 2009 roku. W Europie to jest prawie 10%, w Niemczech 15% - informował dyrektor Kuźmierkiewicz.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w polskich szpitalach. - Programy lekowe doprowadziły do tego, że polski pacjent w szpitalu jest leczony właściwie w podobny sposób, jak pacjent w szpitalach w krajach zachodnich. Pod tym względem jesteśmy blisko średniej europejskiej - dodał.

Kolejnym efektem działania ustawy refundacyjnej było dokonanie przez płatnika znacznych oszczędności. - Te pieniądze miały iść na innowacje, ale zostały skonsumowane głównie poza rynkiem leków. Patrząc w przyszłość, przewidujemy dobry czas dla innowacyjnego przemysłu. Lata 2016-2020 będą okresem największego "wysypu" istotnych terapeutycznie innowacyjnych produktów - mówił Maciej Kuźmierkiewicz.

Dodał, że problemem może być ich sfinansowanie. Chodzi bowiem o drogie terapie: - To powoduje wyzwania, z którymi będą musiały zmierzyć się również najbogatsze państwa.

O wysokich kosztach

nowatorskich terapii i problemach z ich finansowaniem mówił również dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. - Musi nastąpić mobilizacja organizowania pieniędzy na leczenie i nie chodzi tylko o środki publiczne, budżetowe. Na amerykańskich kongresach ASCO przedstawiane są dramatyczne apele naukowców z USA, kierowane m.in. do firm farmaceutycznych. Dotyczą wspólnego zmierzenia się z problemem dostępu do tych terapii, w tym obniżania cen leków - zaznaczył dr Meder.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH