Postawili ważny krok na nieznanej ziemi

W gminie Kobylnica w województwie kujawsko-pomorskim trwa realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno- prywatnego: adaptacja budynku w stanie surowym dla potrzeb Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Partnerami w tym przedsięwzięciu są gmina Kobylnica oraz SON Sp. z o.o.

Jan Plutowski, zastępca wójta, nie ukrywa, że projekt pod nazwą "Przebudowa Domu Opieki Społecznej w Kobylnicy na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz wykonywanie zadań o charakterze komplementarnym" przysporzył gminie niemało problemów.

- Partnerstwo publiczno-prywatne było dla nas zupełnie nowym tematem.

Szukaliśmy przykładów PPP w polskiej ochronie zdrowia, ale nie znaleźliśmy niczego, co choć trochę przypominałoby naszą sytuację. Owszem, trafiały się baseny i parkingi, ale na tym koniec. Ostatecznie musieliśmy przebrnąć sami, przy pomocy kancelarii prawnej, przez tę "ziemię nieznaną" - mówi Jan Plutowski.

Na początku był dylemat

Zaczęło się od dylematu: co zrobić z trzykondygnacyjnym obiektem o powierzchni użytkowej około 2665 mkw. w stanie surowym?

Początkowo budynek stanowiący własność zakonu miał być przeznaczony dla dzieci z porażeniem mózgowym. Do prowadzenia placówki przymierzały się zakonnice, ale zrezygnowały - problemy finansowe i organizacyjne związane z tym przedsięwzięciem przerastały ich możliwości. Po przejęciu nieruchomości przez gminę rozważano przeniesienie do olbrzymiego gmachu Urzędu Gminy, a potem centrum kultury. Oba pomysły, po głębszym rozważeniu, zostały jednak odłożone na bok. Pozostała realizacja nowatorskiego projektu ZOL dla pacjentów z nerwicami i chorobami psychicznymi (w sumie będzie tam przebywać około 100 osób rocznie) w ramach PPP. Konieczne było przeprojektowanie budynku w taki sposób, aby mógł służyć nowym zadaniom, przeprowadzenie robót budowlanych, wyposażenie obiektu i zagospodarowanie terenu.

18 maja 2010 r. gmina ogłosiła postępowanie na podstawie Ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Zgłosiła się wówczas jedna spółka: SON. Po negocjacjach pojawiły się jednak nowe fakty, związane np. z zabezpieczeniem hipotecznym zaciąganego przez partnera prywatnego kredytu i podziałem ryzyk. Gmina zdecydowała wówczas na zmianę procedur. 20 sierpnia ub.r. ogłosiła drugie postępowanie, tym razem jednak na podstawie Ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym w trybie Ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Jedyną zainteresowaną spółką była ponownie SON. Partnerowi publicznemu i prywatnemu udało się dojść do porozumienia. 5 października 2010 roku podpisana została umowa o PPP.

Umówili się na 30 lat

SON spółka z o.o. przejęła ryzyka związane z robotami budowlanymi, utrzymywaniem obiektu i zarządzaniem nim, a także ryzyka popytu, dostępności oraz finansowania świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Podmiot publiczny zobowiązał się do zagospodarowania terenu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH