Projekty ustaw przyjęte przez sejmową Komisję Zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła 24 lipca, tuż przed wakacyjną przerwą, projekty ustaw o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.
Ustawa o pracownikach ZOZ-ów procedowana była w burzliwych okolicznościach.
Głosowanie trzeba było powtórzyć, ponieważ omyłkowo posłowie przyjęli projekt bez poprawek podkomisji. Zwrócił na to uwagę Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica) i na jego wniosek głosowanie zostało przeprowadzone ponownie. Zarówno Balicki, jak i Czesław Hoc (PiS) byli przeciwni przyjęciu ustawy i zapowiedzieli zgłoszenie wniosku mniejszości.

Radiolodzy dłużej w pracy

Przeciwni projektowi byli także partnerzy społeczni. Reprezentanci największych związków zawodowych wielokrotnie podkreślali, że ustawy wprowadzające tak znaczące zmiany nie były przedmiotem konsultacji w Komisji Trójstronnej, a ustalenia wypracowane podczas białego szczytu nie zostały wzięte pod uwagę.
Oburzona trybem debatowania nad ustawą była m.in. Urszula Michalska z OPZZ: - W ten sposób, w pośpiechu, nie wypracujemy żadnego dobrego rozwiązania.
- Rząd, nie biorąc pod uwagę zdania strony związkowej, robi, jak sądzę, spory błąd - ocenił Jacek Zingler z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii. - Wszystkie postulaty związkowców zbywane są uśmiechami, wzruszaniem ramion i wrzucane są do kosza. PO, głosując poselskie projekty ustaw o zdrowiu Polaków, traktuje komisję jak maszynkę do głosowania, ponieważ ma w nich większość - grzmiał Zingler.
Dodał, że komisje były zawsze miejscem dialogu, a teraz zamieniły się w instrument do przegłosowywania ustaw - "nie zawsze dobrze skonstruowanych i nie do końca przemyślanych, co w efekcie może grozić nowym paraliżem w służbie zdrowia".
Przegłosowana ustawa m.in. wydłuża dzienny czas pracy pracownikom medycznym pracującym z promieniowaniem jonizującym z 5 do 7,5 godz. bez podwyższenia im wynagrodzeń.
Ustawa o konsultantach nie budziła większych kontrowersji. W większości sankcjonuje ona przepisy już obowiązujące w rozporządzeniach. Określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów w ochronie zdrowia, zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH