Dr JAROSŁAW J. FEDOROWSKI, prof. nadzw. University of Vermont (USA), dyrektor medyczny Enel-Med SA

Już na początku ubiegłego wieku zauważono, iż udzielanie pomocy medycznej przez indywidualnych lekarzy bez koordynacji nie daje wystarczających korzyści zdrowotnych dla większych grup pacjentów. W USA w połowie lat 30. XX wieku pojawiły się pierwsze organizacje ochrony zdrowia, nastawione na pewnego rodzaju kompleksowość usług zdrowotnych dla pracowników zakładów przemysłowych.
Prawdziwy rozkwit organizacji kompleksowej ochrony zdrowia dokonał się jednak w Kalifornii w latach 80. w obliczu lawinowo wzrastających kosztów leczenia oraz nowych rozwiązań sprzyjających efektywności kosztowej działalności medycznej.
Wtedy to pojawiły się organizacje zwane HMO (Health Maintenance Organization) - Organizacje Podtrzymujące Zdrowie.
Nazwa ta sugeruje kwintesencję celu działalności medycznej, którą jest przecież zachowanie pacjentów w zdrowiu.

Istota OKOZ

Organizacje typu HMO w obecnych czasach należy najlepiej określić Organizacjami Kompleksowej Ochrony Zdrowia (OKOZ), które poprzez odpowiednią strukturę organizacyjną oraz rozwiązania jakościowe i kontroli kosztów osiągnęły dominującą pozycję na rozwiniętym rynku usług zdrowotnych o wysokiej konkurencyjności, jakim jest rynek amerykański.
Nawet państwowe programy ubezpieczeniowe (federalne Medicare oraz stanowe Medicaid) zauważyły, iż opłaca się powierzyć organizacjom OKOZ opiekę nad populacją pacjentów ubezpieczonych przez te programy. I tak powstały organizacje typu Medicaid-HMO albo Medicare-HMO. W założeniu, ubezpieczyciel społeczny przekazuje pod całościową opiekę medyczną populację ubezpieczonych na danym terenie, a w zamian za to OKOZ, pobierając całościową kwotę za opiekę w przeliczeniu na przekazanego pacjenta (na zasadzie tzw. dużej kapitacji), zapewnia kompleksowe usługi zdrowotne powierzonej populacji.
Wyjątek stanowią niektóre szczególnie wysokospecjalistyczne procedury, takie jak np. przeszczepy narządów. Kontrakt funduszu narodowego czy regionalnego z OKOZ powinien obejmować wyszczególnienie takich wyjątkowych, osobno finansowanych procedur lub alternatywnie klauzulę o limicie finansowym, powyżej którego dalsze finansowanie przejmuje ubezpieczyciel społeczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH