Porozumienie Organizacji Lekarskich

17 marca podczas spotkania Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu nie zapadła decyzja o wznowieniu protestu lekarzy.

Zdecydowano natomiast, że 26 kwietnia lekarze zasypią NFZ wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących umów podpisywanych z Funduszem. Chcą także zainteresować sytuacją w ochronie zdrowia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W ocenie konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, umowa dotycząca leków refundowanych jest niezgodna z Konstytucją, a ustawa refundacyjna i rozporządzenie w sprawie recept obarczone są usterkami legislacyjnymi.

Zyskał tylko Fundusz?

- Daliśmy wyraz m.in. naszej trosce o los pacjenta. Wynika ona z kilku powodów. Obserwujemy pogłębiające się ograniczenia dostępności lekarzy na każdym poziomie ochrony zdrowia. To samo dotyczy diagnostyki. Z chwilą wejścia w życie ustawy refundacyjnej pojawiło się kolejne ograniczenie, tym razem dostępności leków - mówi Rynkowi Zdrowia Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

I dodaje, że wbrew temu, co twierdzi minister zdrowia, koszty ponoszone przez pacjentów w związku z zakupem leków zdecydowanie wzrosły. W efekcie część osób nie może sobie pozwolić na terapię.

- Dlatego wielu chorych, którzy dotychczas z dobrym rezultatem byli diagnozowani i leczeni w warunkach ambulatoryjnych, trafi do najbardziej kosztochłonnego sektora opieki zdrowotnej, tj. do szpitali - stwierdza wiceprezes Radkiewicz. Podkreśla jednocześnie, że jedynym "wygranym" jest - dzięki ustawie refundacyjnej, rozporządzeniom ministra zdrowia oraz listom refundacyjnych - NFZ, który oszczędza setki milionów złotych na refundacji leków.

Sporne zapisy

- Zasięgnęliśmy ponadto opinii konstytucjonalistów, którzy ocenili, że liczne zapisy w rozporządzeniach i warunkach umów są niezgodne z Konstytucją i aktualnie obowiązującymi ustawami. Będziemy zatem pisali pisma do NFZ o wykreślenie z umów zapisów łamiących ustawę zasadniczą. Akcję przeprowadzimy 26 kwietnia - mówi Radkiewicz.

- W wysyłanych do Funduszu wnioskach będzie mowa o wykreśleniu zapisów pozwalających na karanie lekarza za to, że źle wypisał receptę - zaznaczył podczas marcowego spotkania przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH