Global Forum on Incontience - Nicea 2008

Tak częsta we współczesnym społeczeństwie dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu (ang. incontinence), wciąż pozostaje tematem tabu. Ta postawa wynika m.in.
ze wstydu chorych i ich rodzin oraz obawy przed reakcjami otoczenia. Tymczasem nie da się uniknąć poważnej publicznej debaty w tej kwestii, bo w nadchodzących latach koszty i organizacja opieki nad ludźmi dotkniętymi tym schorzeniem staną się wielkim wyzwaniem, któremu musi podołać system opieki zdrowotnej i socjalnej nowoczesnej Europy.
Jak wynika z badań naukowych przedstawionych podczas odbywającego się w Nicei 1-3 marca br. "Global Forum on Incontience", nietrzymanie moczu (pol.
NTM) jest problemem, który w bezpośredni czy pośredni sposób dotyka praktycznie każdą rodzinę wielopokoleniową. Dotyczy głównie kobiet. Co czwarta z pań po siedemdziesiątce ma kłopoty z czymś, co eufemistycznie można nazwać przeciekaniem i wymaga z tego powodu szczególnej opieki. Po czterdziestce NTM dotyka 15 na 100 kobiet. U mężczyzn takie schorzenie jest mniej powszechne. Np. według danych duńskiego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych, w wieku powyżej 70. roku życia na incontinence cierpi 7% mężczyzn.

Wstydliwy sekret

Występowanie dolegliwości wyraźnie koreluje z wiekiem. Szwedzcy ginekolodzy przeprowadzili projekt, podczas którego w odstępie 16-letnim badali istnienie NTM w tych samych grupach pań. W grupie pań zbadanych w tym celu po raz pierwszy w wieku 20-34 lat stwierdzili tę chorobę u 6% z nich, ale 16 lat później już u 23% tych samych pacjentek.
Z danych zaprezentowanych przez przewodniczącego nicejskiemu Forum, profesora Ian’a Milsom’a, ginekologa i położnika z Uniwersyteckiego Szpitala w Geteborgu, wynika, że nie wszystkie osoby cierpiące na NTM mówią o swoim schorzeniu lekarzowi. Np. nieco ponad 66% Francuzek i 87% Francuzów bez większych oporów informuje o tej dolegliwości swojego doktora. W Holandii odwagę pokonania wstydu i swobodnej konwersacji na ten temat z lekarzem deklaruje 84% pań i 91% panów.
W odbiorze społecznym choroba, o której mowa, jest sprawą na tyle wstydliwą, że w popularnej prasie niewiele pisze się na ten temat. Ciekawe dane nt. społecznego tabu wokół NTM przyniosły badania ankietowe zlecone przez SCA Personal Care’a wykonane wśród czytelników gazet we Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH