Porozmawiajmy o seksie

Informacja o tym, że lekarze rodzinni mieliby pytać pacjentki o orgazm i ochotę na seks, obiegła media i była szeroko komentowana. Dr Krzysztof Nowosielski, jeden z twórców Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety, wyjaśnia, że choć media znacznie upraszczają przekaz - to tak, najwyższy czas na przełamanie tabu i rozmowę na temat seksualności człowieka, w szczególności kobiet.

Jak wyjaśnia dr Krzysztof Nowosielski, ginekolog-położnik ze Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, specjalny kwestionariusz powstał na podstawie podobnego dokumentu opracowanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Seksualnej. Składa się na niego 19 pytań zamkniętych, dotyczących m.in. częstotliwości odczuwania pragnienia seksualnego czy trudności w osiągnięciu orgazmu.

Bez skrępowania

Kwestionariusz ma służyć lekarzom każdej specjalności - szczególnie ginekologom, internistom i lekarzom pierwszego kontaktu - jako narzędzie skriningu zaburzeń seksualnych. - Seksualność jest jednym z elementów zdrowego życia. W wielu przypadkach zaburzenia seksualne mogą wyprzedzać pojawienie się choroby, np. u mężczyzn najczęściej najpierw występują zaburzenia erekcji, a potem cukrzyca. I odwrotnie, u chorych na cukrzycę, nadciśnienie i zaburzenia życia seksualnego mogą być konsekwencją schorzeń i terapii - wyjaśnia dr Nowosielski.

Podkreśla, że w ostatnim przypadku bez powrotu do sprawności seksualnej sukces terapii nie jest pełny. Wskazuje też, że wypełnienie kwestionariusza jest dobrowolne i nie jest tak, jak przedstawiano w niektórych mediach, że lekarz odczytuje pacjentce pytania.

- Wychodząc na przeciw sytuacji, która mogłaby krępować pacjentkę, stworzyliśmy elektroniczną wersję kwestionariusza i absolutnie nie chodzi o to, żeby lekarz odczytywał te pytania i oczekiwał od pacjentki natychmiastowej odpowiedzi. Może natomiast zapytać, czy chciałaby wypełnić taki kwestionariusz w wersji internetowej lub papierowej i uzyskać odpowiedź, czy jej seksualność mieści się w granicach normy lub nie. Jeśli nie, lekarz może jej wskazać seksuologa, który udzieli jej porady - tłumaczy ginekolog-położnik.

Dr Nowosielski uważa też, że w Polsce o seksualności wciąż za mało się mówi, a jeśli już temat się pojawia, to głównie w kontekście zaburzeń seksualnych, np. pedofilii. - Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety stwarza okazję, by zacząć rozmowę o seksualności jako o bardzo ważnej sferze życia. Gabinet ginekologa czy lekarza rodzinnego jest bardzo dobrym miejscem do takiej rozmowy - podkreśla lekarz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH