Porodów z położną będzie przybywać

Dzięki wprowadzonemu w połowie 2011 r. rozporządzeniu w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej położne w wielu szpitalach przejęły opiekę nad porodem.

Multimedia

Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, wskazuje jednak, że im szpital ma wyższy poziom referencyjny, tym trudniej "oddzielić" pacjentki, które mogłyby rodzić pod opieką położnej od tych, których poród niezbędnie wymaga udziału lekarza.

Opieka już w trakcie ciąży

Jak podkreślają położne, standardy tylko usystematyzowały pewne kwestie. Odpowiedzialność, wysokie umiejętności i wprowadzanie na oddziały nowych rozwiązań nie od dziś charakteryzują pracę położnej. Tak było m.in. w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Zofii w Warszawie.

Od maja 2011 r. szpital oferuje kobietom poród fizjologiczny w ramach programu "Zielona Linia", prowadzonego przez doświadczone położne w obrębie bloku porodowego.

Jednak o Szpitalu św. Zofii od dawna mówi się jako o tym, w którym położne pełnią kluczową rolę.

- W odpowiednim miejscu i czasie spotkały się w Szpitalu św. Zofii dyrekcja otwarta na nowe idee oraz osoby, które miały doświadczenia porodów inne niż szpitalny. Taki zespół wyszedł naprzeciw potrzebom pacjentek - mówi położna Barbara Pilucik, kierownik bloku porodowego w Szpitalu św. Zofii w Warszawie.

Jak podaje, porody z położną cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentek, choć wciąż są takie kobiety, którą czują się bezpieczniej w obecności lekarza i otoczeniu licznego sprzętu medycznego. Prognozuje jednak, że porodów prowadzonych wyłącznie przez położną będzie coraz więcej.

Wspomina, że gdy w latach 90. szpital wprowadził porody rodzinne, w pierwszym miesiącu odbyło się ich zaledwie kilka, w kolejnym kilkanaście, a w następnych potrzebne było stworzenie zespołu, który będzie zajmował się tylko tymi porodami.

- Podobnie jest z wdrażaniem standardów postępowania z zakresu opieki okołoporodowej. Poród fizjologiczny jest obecnie prowadzony w całości przez położną i pozbawiony zbędnych procedur medycznych.

Ideą rozporządzenia ministra zdro wia w zakresie opieki okołoporodowej było m.in. właśnie zminimalizowanie medykalizacji porodu prawidłowego - zaznacza Barbara Pilucik.

We wrześniu 2011 r. pakiet "Poród z Położną" wprowadził Szpital Medicover.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH