Ewa Kopacz (PO), przewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia

Nasza komisja bardzo ciężko pracowała w atmosferze gorących sporów. Jednak poza drobnymi ekscesami muszę przyznać, że komisja ta była mało upolityczniona, aczkolwiek głosowania niewątpliwie zostały zdominowane przez stanowiska klubów, podobnie jak dyskusje.
Czuło się to szczególnie wtedy, gdy opozycja wygłaszała niewygodne dla rządzących wypowiedzi.
Natychmiast reagowały obie wiceprzewodniczące: pani Małgorzata Stryjska i pani Jolanta Szczypińska, które zabierały głos nawet bez zezwolenia i zgłaszały wnioski przeciwne.

Dobrze przygotowani, ale...

Polityka jednak nikomu nie zakazywała zdrowego rozsądku i myślenia samodzielnego. Bardzo sobie cenię np. posła Latosa z PiS-u, bardzo dobrego merytorycznie, myślącego racjonalnie, pracującego jako lekarz. Bardzo rozsądna, wyważona i dość aktywna wydaje się pani poseł Masłowska, też z PiSu.
Podobnie jak poseł Wiśniewska z tegoż samego ugrupowania. Ma doświadczenie menedżerskie.
Była wicedyrektorem do spraw lecznictwa w szpitalu w Radomiu - spokojna, wyważona...
Dobrze przygotowany do dyskusji na tematy służby zdrowia jest Krzysztof Grzegorek, Wojtek Piechota, ale również pan prof. Świątkowski i pani poseł Małecka-Libera. Są to posłowie Platformy Obywatelskiej, osoby z instynktem politycznym, ale kierujący się zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem.
Każdy z nich pracował na stanowiskach kierowniczych w placówkach medycznych. Mają więc wiedzę na temat służby zdrowia nie tylko jako lekarze, ale również i menedżerowie.
Niewątpliwym sukcesem komisji i to z ostatniego okresu jej działalności było przeforsowanie prawa gwarantującego pracownikom ochrony zdrowia 30% podwyżki. Były one sztandarem dla tego rządu tylko przez rok. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu w ciągu 12 godzin przygotowaliśmy projekt, który gwarantuje, że ta podwyżka będzie funkcjonowała przez rok następny.

... zabrakło woli

Było niestety i wiele porażek. Są ustawy, których nie udało się przeforsować, bo zabrakło woli politycznej.
A przecież aż się prosiło o wprowadzenie do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zapisów o drogach przekształceń w służbie zdrowia oraz elementów zabezpieczających placówki publicznej służby zdrowia przed zadłużaniem się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH