Od 1 stycznia 2015 r. pacjenci kontynuujący leczenie mogą otrzymać receptę bez konieczności poddania się badaniu lekarskiemu. Z rozwiązania wchodzącego w tzw. pakiet kolejkowy lekarze korzystają jednak bardzo ostrożnie.

Nie ma mowy o wielokrotnym przepisywaniu recept bez wizyty pacjenta. Kolejki z poradni POZ jednak nie znikają, tak jak z kalendarza nie znikają jesień i zima - okresy wzmożonej zachorowalności.

Od przepisów ważniejszy zdrowy rozsądek

Aby udzielenie porady receptowej nastąpiło zgodnie z prawem, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

Recepta musi być niezbędna do kontynuacji leczenia

Porada receptowa musi być uzasadniona stanem zdrowia pacjenta

Stan zdrowia pacjenta uzasadniający zastosowanie porady receptowej musi zostać odnotowany w dokumentacji medycznej pacjenta.

- Porady receptowe, które są de facto kontynuacją prowadzonego leczenia, dotąd były dość powszechną praktyką, ale budziły wątpliwości prawne. Zmiana brzmienia art. 42 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku, ostatecznie te wątpliwości rozwiała - mówi Rynkowi Zdrowia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przypomina, że jednocześnie pojawiła się możliwość wypisywania większej ilości recept i na dłuższy okres czasu - nie dłuższy jednak niż 360 dni.

- Jednak wystawienie recepty bez kontaktu z pacjentem musi być uzasadnione stanem zdrowia pacjenta i stan ten musi być odzwierciedlony w historii choroby. Doświadczony lekarz wie, że stan zdrowia chorego może nagle zmieniać się w perspektywie tygodnia, miesiąca, a co dopiero roku! Dlatego, choć przepisy obecnie pozwalają na wystawianie recept na okres dłuższy niż 3 miesiące, w praktyce tego się nie robi - wskazuje dr Janicka.

W jej opinii nowe przepisy nie zmieniły w żaden sposób tego, co było powszechną praktyką: za ordynowane leki - i to zarówno jako porada lekarska, jak i porada recepturowa - odpowiada lekarz.

- Nowe przepisy tylko dodatkowo literalnie usankcjonowały dotychczasową praktykę - podsumowuje prezes PPOZ.

Z informacji zebranych w kilkunastu poradniach POZ wynika, że pacjenci, szczególnie ci czynni zawodowo, chętnie korzystają z możliwości otrzymania tzw. zaocznej recepty. Odbierają ją osobiście lub poprzez osoby upoważnione. Wcześniej muszą zadzwonić do rejestracji lub lekarza albo zostawić w rejestracji kartkę z nazwiskiem i nazwami leków - co ma usprawnić pracę rejestratorek i wyeliminować pomyłki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH