Pora na rozwiązania systemowe

Zadłużone instytuty czekają na resortowe decyzje dotyczące pomocy finansowej

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła realizację wniosków z kontroli w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, obejmującej okres od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. Najnowsze ustalenia nie pozostawiają złudzeń: z biznesowo-księgowego punktu widzenia CZMP kwalifikuje się do natychmiastowego zamknięcia. Nie jest to jedyna placówka o statusie jednostki badawczo-rozwojowej, która popadła w finansowe tarapaty.

Działania ratunkowe podjęte przez łódzki Instytut nie doprowadziły do ustabilizowania sytuacji finansowej.

Nie mogły niczego zmienić, mimo że w 2011 r. udało się nawet wypracować zysk ze sprzedaży usług w wysokości ponad 1,5 mln zł. "Matkę Polkę" pogrążyły jednak wysokie koszty obsługi narastającego od lat zadłużenia, które przekroczyło 190 mln zł (znaczna część to zobowiązania wobec ZUS-u i PFRON).

- Co roku wydajemy 15 mln zł na karne odsetki, zastępstwa procesowe, opłaty komornicze. To tyle, ile w ciągu kwartału muszę zapłacić dostawcom - mówi nam Ewa Smulewicz, zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno- -finansowych Instytutu CZMP.

CZMP: bez wsparcia rządu

"Pomimo rozmów prowadzonych z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Skarbu Państwa, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wciąż brak realnych decyzji w sprawie pomocy finansowej dla Instytutu, którą mógłby uzyskać w ramach planowanej komercjalizacji" - stwierdza w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Bez pomocy z zewnątrz Instytutowi pozostało jedno - ciąć koszty.

W omawianym okresie zredukował zatrudnienie o 150 osób (kiedyś zatrudniał ich nawet 3 tys., obecnie - 2 tys.). Od 2009 r. nie zatrudnił ani jednego pracownika naukowego na cały etat, a ich udział w zatrudnieniu ogółem na koniec 2011 r. wynosił 1,86%. W efekcie w 2010 r. wskaźnik impact factor dla Instytutu (liczba cytowanych publikacji naukowych) wynosił 1,074, rok później 1,735. Tymczasem średnia dla Polski z lat 1997-2007 to 5,440.

Kontrolerzy NIK-u zwrócili też uwagę, że "nie osiągnięto przychodów z tytułu sprzedaży projektów badawczych i celowych" i dodali, że "aparatura naukowo-badawcza stanowiła na koniec 2011 r. 6,83% majątku Instytutu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH