Poniżej prezentujemy trzy koncepcje zmian w polskim systemie ubezpieczeń zdrowotnych: rządową, Platformy Obywatelskiej oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Wątki ubezpieczeniowe pojawiają się w trakcie kampanii wyborczej.

Poniżej prezentujemy trzy koncepcje zmian w polskim systemie ubezpieczeń zdrowotnych: rządową, Platformy Obywatelskiej oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Wątki ubezpieczeniowe pojawiają się w trakcie kampanii wyborczej.
Całkiem już nieodległa przyszłość pokaże, czy te projekty będą miały szansę na realizację.

Wizja Ministerstwa Zdrowia - wypowiedź ministra Zbigniewa Religi dla Rynku Zdrowia:

Przyjąłem następujące myślenie: dajmy jeszcze dwa, trzy lata spokoju temu NFZ, niech on okrzepnie. Niech do końca pozna wszystkie mechanizmy struktury ubezpieczenia zdrowotnego.
Wtedy, gdy będzie już wyszkolona kadra, gdy będziemy chcieli mieć koniecznie na rynku ubezpieczeniowym konkurencję, to możemy się na to zdecydować.
Myślę, że wówczas można wprowadzić, działający na tych samych zasadach, fundusz komercyjny jako konkurencję dla publicznego.
Koncepcja podzielenia NFZ na trzy fundusze, którą tygodnik "Wprost" przypisuje dr. Tomaszowi Zdrojewskiemu, jest koncepcją moją, Religi... To jest ta koncepcja, o której kiedyś mówiłem, że NFZ należałoby podzielić na od trzech do sześciu funduszy. W tej chwili bardziej zbliżam się do podziału na dwa lub trzy fundusze, po to, by były to potężne instytucje. Bo gdy zrobimy ponownie kasy na poziomie województwa, to co to będzie za fundusz? Tam będzie za mało pieniędzy.

Ubezpieczeniowy program Platformy Obywatelskiej - Ewa Kopacz, posłanka PO:

Warunkiem uzdrowienia systemu ochrony zdrowia jest wprowadzenie konkurencji na rynek ubezpieczeń zdrowotnych. System tychże ubezpieczeń przypominałby system ubezpieczeń emerytalnych i opierałby się na trzech filarach.
Pierwszym - ubezpieczenia obowiązkowe; tu znalazłyby się, m.in., procedury ratujące życie. Drugi filar - obowiązkowe ubezpieczenia dodatkowe, obejmujące dopłatę do świadczenia podstawowego, np. za ponadstandardowe warunki hospitalizacji lub finansowanie świadczeń nie objętych podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Filar trzeci - zupełnie dobrowolne ubezpieczenia.
Obowiązkiem rządu byłoby finansowanie procedur specjalistycznych, ratownictwa medycznego, leczenia ofiar katastrof oraz finansowanie programów profilaktyki i promocji zdrowia.
PO proponuje podział NFZ na kilka niezależnych, konkurujących ze sobą funduszy publicznych, realizujących ubezpieczenia w zakresie podstawowym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH