Pomyślmy o sieci ambulatoryjnej

Dr Zbigniew Eysymontt , dyrektor Śląskiego Centrum Rehabilitacji w Ustroniu, członek zarządu Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Podstawowym efektem rehabilitacji kardiologicznej - obok usprawniania - jest takie zabezpieczenie pacjentów, aby nie zmarnowali w sposób tragiczny dla siebie efektów złożonej i kosztownej terapii finansowanej ze środków publicznych.

Pacjenci po ostrych zespołach wieńcowych mają bardzo małą świadomość istoty choroby. Rehabilitacja kardiologiczna uczy ich i motywuje do właściwego trybu życia: aktywności ruchowej, odpowiedniego odżywiania, niepalenia i regularnego zażywania ważnych, niezbędnych leków.

Rehabilitacja kardiologiczna to obecnie jedyna w Polsce powszechna, zorganizowana i finansowana przez NFZ metoda, którą można pacjenta czegoś trwale nauczyć. Nie ma drugiego miejsca w systemie opieki zdrowotnej, w którym pacjent jest pod opieką zespołu: lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka i psychologa tak długo - trzy tygodnie, a nie kilka minut, jak bywa w zatłoczonych poradniach. I nie ma się co oszukiwać: dorosłego człowieka niczego trwale nie nauczy się jedynie zdawkową "dobrą radą" czy ulotką.

Tu potrzebna jest profesjonalna edukacja zdrowotna.

Obecnie, gdybyśmy chcieli rehabilitować wszystkich pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych oraz część najtrudniejszych pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych, to mamy dla nich miejsca w istniejących ośrodkach rehabilitacji kardiologicznej stacjonarnej.

Pacjenci po zawałach serca leczeni plastyką wieńcową, którzy są wydolni i nie występują u nich powikłania, mogą być rehabilitowani ambulatoryjnie, ponieważ ich potrzeby dotyczą przede wszystkim wiedzy, jak postępować na co dzień, żeby sami nie "zabijali się" niewłaściwym stylem życia.

W tym celu należałoby inaczej skonstruować system opieki kardiologicznej, rozwijając planowo sieć ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej - tak skutecznie, jak udało się stworzyć sieć pracowni hemodynamiki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH