Pomysł dobry, ale...

Opinię publiczną zbulwersowała w grudniu 2010 r. informacja o 90-letniej lekarce, która zmarła z głodu w swoim mieszkaniu.

Opiekujący się nią syn trafił do szpitala i mimo jego próśb o pomoc dla samotnej, schorowanej matki, nikt skutecznie nie zareagował.

Nie ulega wątpliwości, że w ocenie społecznej środowisko lekarskie uznawane jest za elitę, nie tylko intelektualną, ale także pod względem materialnym.

Lekarze, rozchwytywani specjaliści, zapracowani, pracujący w wielu miejscach, opływający w luksusy - to etykieta, która przylgnęła do środowiska. Bezzasadnie?

To już zupełnie inny problem.

Jest wielu lekarzy seniorów, którzy przez całe życie pomagali innym, a dziś żyją na granicy ubóstwa. W pełni potwierdza to prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz.

Delikatna materia

- Wielu naszych lekarzy seniorów żyje w trudnych warunkach materialnych.

Niskie emerytury powodują, że starszym koleżankom i kolegom lekarzom często brakuje pieniędzy na leki, dobrą odzież, opłacenie czynszu, a niejednokrotnie nawet na chleb. Izby lekarskie pomagają im dzięki specjalnie utworzonym komisjom socjalno-bytowym, do których każdy lekarz może się zwrócić po pomoc - mówi portalowi rynek zdrowia.pl prezes Hamankiewicz.

Prezes zawodowego samorządu podkreśla, że nie każdy lekarz senior potrafi się przyznać do tego, iż żyje w ubóstwie lub że opuściły go dzieci. Dla wielu z nich trudna sytuacja materialna, w której się znaleźli, to po prostu wstyd, który starają się ukryć.

- To niezwykle delikatna materia.

Dlatego często zdarza się, że wniosek o pomoc dla emerytowanego lekarza składa przedstawiciel delegatury, kolega lekarz, dawny uczeń... Wielu lekarzom seniorom, oprócz pomocy materialnej, potrzebne jest także wsparcie duchowe.

Potrzebują dobrego słowa w kolejce po świadczenie medyczne, czasem zwykłego ludzkiego zainteresowania ich osobą - stwierdza Maciej Hamankiewicz.

- Apelujemy do młodych lekarzy, aby darzyli szacunkiem swoich mistrzów, a fakt, że lekarz senior przyszedł właśnie do nich i im zaufał w kwestii swojego zdrowia, traktowali jako przywilej.

O trudnej sytuacji wielu lekarzy seniorów mówi także dr Ryszard Grabowski z Białostockiej Izby Lekarskiej.

Wielu z nich ma świadczenia poniżej tysiąca złotych miesięcznie. W szczególności są to lekarze stomatolodzy, którzy pracowali na etatach, czasem cząstkowych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH