Pomorskie obawy i nadzieje

Druga konferencja w tegorocznej edycji cyklu "Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia" - organizowanego przez Grupę PTWP SA, wydawcę miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl - odbyła się 7 lutego br. w Gdańsku.

Multimedia

Debata stała się - ze względu na szerokie i reprezentatywne grono uczestników - swoistym pomorskim "białym szczytem".

Konferencja zgromadziła ok. 200 osób, a wśród 26 prelegentów byli m.in.: dyrektorzy największych pomorskich szpitali, przedstawiciele Urzędów Wojewódzkiego i Marszałkowskiego - odpowiadający za politykę zdrowotną, członkowie sejmowej Komisji Zdrowia, przedstawiciele Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.

Rozmawialiśmy m.in. o sytuacji finansowej, a także możliwościach przekształceń i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej na Pomorzu.

Przekształcenia - obawy i nadzieje

Odnosząc się do zasad przekształceń szpitali zaproponowanych w projekcie ustawy o działalności leczniczej, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiadająca za ochronę zdrowia, przyznała, że samorządy województw obawiają się, czy w budżecie państwa nie zabraknie pieniędzy na spłatę zadłużenia przekształcanych szpitali. Przypomniała jednak też uspokajające wypowiedzi wiceministra zdrowia Jakuba Szulca, który informował marszałków, że pieniędzy na przekształcenia wystarczy - przy założeniu, że skomercjalizowanych będzie około 40% placówek.

- Trzeba przekształcać wybrane szpitale w spółki prawa handlowego, bo jest to najlepsza droga do poprawy ich sytuacji finansowej - zaznaczyła wicemarszałek, dodając, że podczas styczniowego konwentu marszałków powstała grupa ekspercka, w skład której weszli przedstawiciele każdego województwa.

Minister Jakub Szulc zapowiedział wówczas, że te osoby będą poddawane intensywnym szkoleniom ze znajomości reguł przekształceń wprowadzanych ustawą o działalności leczniczej; na forum grupy będzie też prowadzona dyskusja.

Natomiast grupa czterech marszałków ma współpracować z sejmową podkomisją ds. przekształceń.

Gorset sztywnej procedury

Janusz Boniecki, prezes Tczewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. NZOZ Szpital Powiatowy w Tczewie, przyznał, że ocena projektu ustawy o działalności leczniczej zależy m.in. do tego, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się dana lecznica...
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH