Czy w szpitalnych przetargach możliwe jest osiąganie zadowalającego strony umowy kompromisu pomiędzy ceną a jakością? Czy przepisy prawa zamówień zamówień publicznych zmieniały się na na tyle, że ułatwiają odejście od ceny jako jedynego kryterium wyboru oferenta?

Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o., przyznaje, że osiągnięcie kompromisu w przetargach pomiędzy ceną a jakością jest odwiecznym problemem. Wiąże się z tym szereg kłopotów, ale udaje się to osiągać.

Rozpoznanie rynku

- W naszej branży, przygotowując specyfikację w przetargach, ustalając ich szczegółowe warunki czy opis techniczny przedmiotu zamówienia, możemy wyznaczyć w pewien sposób jakość, którą chcemy sobie zapewnić - stwierdza prezes Kulicki. Zwraca uwagę, że zawsze stosuje zasadę przedprzetargowych twardych negocjacji, dokładnego rozpoznania rynku i możliwości producentów lub dostawców.

- Zazwyczaj potwierdza się później w przetargu, już publicznym, kiedy nie ma już miejsca na jakieś szczegółowe rozmowy - dodaje.

Pytany o stosowanie przy zamówieniach publicznych takiego narzędzia jak dialog techniczny, prezes Kulicki przyznaje, że do tej pory jeszcze z niego nie skorzystał, gdyż nie miał na razie przetargów, w których zastosowanie takiej procedury mogłoby przynieść korzyści.

- Uważam jednak, że przy bardzo dużych i skomplikowanych zamówieniach dialog techniczny jest dobrym narzędziem uzyskiwania konsensusu i wyboru najlepszej, interesującej nas oferty pod każdym względem - stwierdza prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

2014 rok przyniósł istotne zmiany w prawie zamówień publicznych (PZP). W ocenie prezesa Kulickiego te nowelizacje idą w dobrym kierunku. - Dzięki nim, jako jednostki publiczne nie boimy się już w tej chwili sięgać po ocenę innych parametrów w przetargach jak cena - zaznacza.

- Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, ale już śmiało i zdecydowanie stosujemy wartościowanie w postępowaniach przetargowych tych parametrów, które są pozacenowe. To bardzo pozytywna zmiana - dodaje.

Trudne, ale możliwe

Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, stwierdza, że osiągnięcie kompromisu pomiędzy jakością a ceną w przetargach w trybie zamówienia publicznego jest trudne, ale po latach nabytych doświadczeń udaje się to osiągać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH