Rezolucja Rady Europy głosi, iż dostęp do bezpiecznej, zdrowej, urozmaiconej żywności jest podstawowym prawem pacjenta

Kiedy Polska dobijała się do drzwi Unii Europejskiej, Komitet Ministrów Rady Europy wydał specjalną rezolucję - było to w 2003 r. - w sprawie żywności i żywienia w szpitalach. Czytając ten dokument i porównując go z rzeczywistością, moż-na mieć wątpliwości, czy już jesteśmy w Europie. Tylko z uwagi na sformu-łowania "winien", "powinien" możemy powiedzieć: owszem, jesteśmy w Unii Europejskiej. Oto co ciekawsze wątki wspomnianej rezolucji: r Sposób podawania posiłków powinien być dostosowany do potrzeb pacjentów, biorąc pod uwagę ich stan fizyczny i psychiczny. Często wymaga to różnych sposobów podawania posiłków.

  • Wszyscy pacjenci powinni mieć możliwość wyboru miejsca spożywania posiłków.
  • Wszyscy pacjenci powinni mieć moż-liwość siedzenia przy stole podczas spożywania głównych posiłków.
  • Wszyscy pacjenci powinni otrzymywać żywność szpitalną, która była przechowywana, przygotowana i transportowana w sposób zapewniający higienę, bezpieczeństwo, zachowanie smaku, sztuki kulinarnej i zawartości składników pokarmowych żywności na wysokim poziomie.
  • Wszystkie gorące posiłki powinny być podawane w temperaturze około 60-70°C.
  • Posiłki powinny być dostarczane w sposób elastyczny i zindywidualizowany. Wszyscy pacjenci powinni mieć możliwość zamówienia żywności i żywności dodatkowej w każdej chwili i powinni oni zostać poinformowani o takiej możliwości.
  • Należy dokonać przeglądu godzin podawania posiłków, aby zapewnić, że pomiędzy każdym posiłkiem jest wystarczająca przerwa pozwalająca na podanie przekąsek - rano, po południu i późnym wieczorem.
  • Pomiędzy posiłkami, gdzie stosowne, należy proponować przekąski i napoje odżywcze, które powinny być dostępne na każdym oddziale.
  • Pacjenci powinni otrzymać stosowne informacje w formie pisemnej i ustnej na temat dostępności potraw oraz żywności.
  • Pacjenci powinni mieć możliwość otrzymania jadłospisu, który jest zgodny z ich wiekiem, religią, pochodzeniem etnicznym lub kulturowym.
  • Budżet przeznaczony na żywność należy szacować jako część budżetu przeznaczonego na wsparcie kliniczne i leczenie.

Żywienie pacjentów: szkoła polska i francuska

Na zakończenie naszego raportu publikujemy przykłady szpitalnych jadłospisów z lecznic w Polsce i we Francji. Powody do kompleksów? Bez przesady... Komentarze pozostawiamy jednak specjalistom i pacjentom, którzy mogą wysłać swoją opinię e-mailem na adres: redakcja@rynekzdrowia.pl

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH