Wartość przejęć i fuzji w sektorze farmaceutycznym wykazywała ostatnio znaczne wahania - od 109 mld w 2000 r. do 29 mld dolarów w 2003 r.

Największe firmy farmaceutyczne rozwijają się skokowo dzięki przejęciom konkurentów lub fuzjom z nimi (M&A). Teoretycznie, ten sposób umacniania pozycji rynkowej, a nie organiczny, staje się coraz trudniejszy.
Brakuje "okazji" rynkowych, jak również silnych efektów synergii z potencjalnym partnerem. Z drugiej strony, branża ma za sobą "złotą dekadę" rozwoju.
W latach 90. minionego stulecia niemal powszechne było zjawisko uzyskiwania przez największych producentów dwucyfrowego tempa wzrostu sprzedaży.
W 2005 roku tylko pięć spośród 15 największych koncernów uzyskało taką dynamikę, podczas gdy sześć miało niższe tempo sprzedaży niż zanotował światowy rynek farmaceutyków (7%).
Co dla jednych firm jest złe, dla innych może być korzystną sytuacją do ofensywy.
Np. w końcu ub.r. największy koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że zmuszony był rozpocząć plan redukcji kosztów, zakładający wygospodarowanie do końca 2008 roku 4 mld dolarów.
- Zamierzamy rozwijać się głównie dzięki rozwojowi swojego portfolio leków będących w fazie opracowania w naszych laboratoriach oraz współpracy z partnerami zewnętrznymi, na przykład poprzez nabywanie licencji na produkty innych firm - powiedział nam Adam Linka, rzecznik prasowy Pfizer Polska.
Ale jednocześnie kilka koncernów realizowało swoje plany M&A.

Wielkie kontrakty

Wartość przejęć i fuzji w sektorze farmaceutycznym wykazywała ostatnio znaczne wahania - od 29 mld dolarów (2003 r.) do 109 mld (2000 r.). W dużym stopniu zależała od jednej - dwóch wielkich transakcji w danym roku.
Np. w 2000 roku nastąpiła rekordowa fuzja w historii branży, gdy brytyjski Glaxo przejął za 76 mld dolarów koncern SmithKline. Dwa lata później, kosztem 60 mld dolarów, Pfizer przejął Pharmacię, a w 2004 roku o wartości wszystkich M&A zadecydowało przejęcie przez francuską grupę Aventis - także za 60 mld dolarów - Sanofi-Sythelabo.
Rok 2005 przyniósł zmiany, gdyż nie było bardzo wielkich kontraktów M&A. Cztery największe mieściły się w przedziale 5,6-7,5 mld USD.
Z tego punktu widzenia, w ubiegłym roku powtórzyła się sytuacja sprzed lat - doszło do kilku dwucyfrowych transakcji przejęć i fuzji. Dlatego zamknął się on dla M&A, według ocen własnych, kwotą zbliżoną do roku 2004.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH