Dziesięć lat w informatyce oznaczać musi praktycznie rewolucyjny przełom. Dlatego warto już dzisiaj zapytać, jaki będzie...

Kto jak kto, ale ci, którzy na co dzień informatyzują system ochrony zdrowia, mają wszelkie podstawy, by zabawić się w futurologów. Jak będzie wyglądał polski szpital (ma się rozumieć: cyfrowy) w 2017 roku? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do znanych firm produkujących lub rozprowadzających medyczny software.
Poniżej plon naszej sondy.

Sebastian Błaźniak , dyrektor departamentu medycznego ALMA SA:

Polska będzie liderem!

Nietrudno wyobrazić sobie cyfrowy szpital w Polsce, nawet w mniej odległym czasie.
Przestarzała aparatura diagnostyczna w naszym kraju jest intensywnie od dwóch lat wymieniana. To z kolei umożliwia udostępnianie i dystrybucję danych obrazowych w szpitalu. Już obecnie jest wiele placówek, które posiadają wdrożone systemy PACS, często zintegrowane z systemami HIS, pozwalające przekazać pacjentowi dane obrazowe, a nawet cały EPR (na płycie CD).
Bardzo wiele się zmienia także w dziedzinie teleradiologii. Deficyt kadry technicznej i samych lekarzy znacząco zwiększył popyt na usługi diagnostyczne, co przełożyło się na oczekiwania płacowe tych grup zawodowych.
Obecnie mniejszym szpitalom znacznie bardziej opłaca się nabywać opis danych diagnostycznych od wyspecjalizowanej kadry ulokowanej np. w szpitalach klinicznych niż samemu zatrudniać radiologów.
Krótko mówiąc: nie ma co obawiać się o przyszłość w tym zakresie w rodzimej ochronie zdrowia. Jestem nawet skłonny zaryzykować tezę, że za kilka lat to my będziemy wytyczać standardy w tej dziedzinie!

Artur Olesch, wydział systemów służby zdrowia spółki KAMSOFT:

Systemy pomogą decydować

Zakładając, że do roku 2017 polska służba zdrowia zostanie dogłębnie zreformowana, w wyniku czego wydostanie się z obecnej zapaści finansowej, można przewidywać gwałtowny wzrost znaczenia technologii informatycznych w pracy całego szpitala.
Z pewnością będziemy mieć do czynienia z systemami zintegrowanymi, które obejmą swoim zasięgiem sterowanie procesami w całym szpitalu. Do lamusa odejdą systemy cząstkowe, gdzie każdy indywidualny program obsługuje tylko określony wycinek funkcji placówki. Za sprawą zintegrowania, systemy informatyczne będą odgrywały centralną funkcję w szpitalu. Nie będą już tylko biernie kolekcjonowały i przechowywały informacji, ale włączą się aktywnie w proces zarządzania oraz podejmowania decyzji dotyczących strategii leczenia pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH