Jedną z imprez towarzyszących IV Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu był II Kongres Szpitali Prywatnych, który odbył się 15 maja w Katowicach. Obrady, których gościem była Agnieszka Pachciarz, wiceminister zdrowia, podzielono na dwie części merytoryczne - europejską i polską.

W pierwszej omówiono unijną dyrektywę z 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, eksponując jej polski i europejski wymiar. Wchodzi ona w życie 25 października 2013 r. Trwa właśnie jej implementacja do polskiego prawa. Dlatego z dużym zainteresowaniem wysłuchano wystąpienia minister Pachciarz o szansach i zagrożeniach, jakie niesie dyrektywa.

Optymistycznie i sceptycznie

- Polska miała obawy związane z dyrektywą, ale teraz przyszedł czas na jej wdrażanie - powiedziała minister i zwróciła uwagę, że nowe prawo jest swoistym kompromisem między dwoma wspólnotowymi zasadami: wyłączeniem krajowych systemów zdrowia spod unijnych regulacji i zasadą swobodnego przepływu ludzi, kapitału i usług w obrębie UE.

Nowe prawo umożliwi obywatelom korzystanie ze świadczeń medycznych w krajach wspólnoty i zwrot kosztów leczenia poniesionych przez nich do poziomu gwarantowanego w kraju, w którym są ubezpieczeni.

- Nie będzie można różnicować cenników dla pacjentów z zagranicy i z kraju - zaznaczyła minister i wyjaśniła, że pacjent będzie zawierał umowę ze świadczeniodawcą i regulował należność na podstawie faktury, w której należy jasno określić rodzaj wykonanej usługi, żeby na tej podstawie mógł następnie otrzymać w swoim kraju refundację kosztów. Dodała, że obecnie Polska, podobnie jak inne kraje, nie bierze pod uwagę możliwości bezpośredniego zaangażowania płatnika w system rozliczeń.

Poza tym świadczeniodawca zobowiązany jest do udzielenia pacjentowi pełnej informacji o przebiegu leczenia i o swojej działalności, w tym także na temat ewentualnej współpracy z krajowym płatnikiem.

Minister zaznaczyła również, że dyrektywa o opiece trans granicznej dopuszcza wydawanie zgody płatnika na leczenie pacjenta za granicą w przypadku opieki szpitalnej i specjalistycznej - gdy leczenie wiąże się z dłuższym niż jednodniowy pobytem w szpitalu.

Na gruncie wspomnianej dyrektywy ubieganie się o zgodę zasadniczo nie będzie potrzebne. Sprawa wyjątków od tej zasady nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta. - W ramach opieki koordynowanej pacjent, który nie może uzyskać danego świadczenia w państwie macierzystym, za zgodą płatnika, może ją uzyskać w konkretnej placówce innego kraju. Teraz wydawane są takie zgody, ale nie jest ich dużo - przypomniała Agnieszka Pachciarz.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH