Wszystko wskazuje na to, że w większości regionów kraju, gdzie już teraz jest wysoki odsetek ludzi najstarszych, ta tendencja będzie się nadal umacniać

Podstawowym problemem służby zdrowia w Polsce jest wzrastająca nierównowaga między zapotrzebowaniem na świadczenia medyczne a ograniczonymi możliwościami ich realizowania. Potrzeby rosną na skutek starzenia się społeczeństwa, zmian środowiskowych, ale także na skutek wzrostu oczekiwań społecznych związanych z postępem w medycynie. Ograniczenia możliwości realizacji świadczeń medycznych wynikają z niedostatku m.in. środków finansowych, łóżek szpitalnych określonych specjalności, lekarzy specjalistów i personelu pomocniczego.
Dyskusja nad metodami rozwiązania tego problemu najczęściej sprowadza się do wskazywania konieczności podniesienia poziomu finansowania świadczeniodawców. Równocześnie brak jest obiektywnych analiz, jak duże rezerwy tkwią w samym systemie i w jaki sposób można je uwolnić. Dotychczas nie było profesjonalnych opracowań, które wskazywałyby przykłady bardziej lub mniej efektywnego działania różnych świadczeniodawców funkcjonujących w porównywalnych okolicznościach.

Próby bilansowania

Obecnie wszelkie próby bilansowania potrzeb społecznych dotyczących opieki zdrowotnej i możliwości ich realizacji odbywają się na poziomie kraju lub - najwyżej - na poziomie województw. Warto zatem zwrócić uwagę na fakt, że o poziomie zaspokajania popytu na świadczenia zdrowotne konkretnego mieszkańca decyduje sytuacja w jego bezpośrednim otoczeniu - na poziomie powiatowym. Nie odnosi się to oczywiście do procedur wysokospecjalistycznych. Jednak to suma efektywności świadczeniodawców na poziomie poszczególnych powiatów w dużym stopniu decyduje o efektywności całego systemu. Poziom zapotrzebowania na świadczenia medyczne jest lokalnie bardzo zróżnicowany. Czynnikiem silnie wpływającym na popyt jest struktura demograficzna, szczególnie proces starzenia się społeczeństwa. Jest rzeczą naturalną, że największe koszty związane są z leczeniem i opieką nad ludźmi w podeszłym wieku.
Mapa nr 1 pokazuje odsetek ludzi najstarszych w przedziale wiekowym powyżej 85 lat, będących mieszkańca-mi poszczególnych powiatów w Polsce. Zwraca uwagę zwłaszcza wysoki wskaźnik w regionach wschodnich oraz w regionie centralnej Polski. Tymczasem pas Polski północnej i obszaru w pobliżu zachodniej granicy jest zamieszkany przez ludność relatywnie młodszą.
Przyjmując założenie, że potencjał służby zdrowia powinien być dostosowany do lokalnych potrzeb, można by oczekiwać, że liczba łóżek szpitalnych związanych z leczeniem mieszkańców najstarszych będzie odzwierciedlać strukturę demograficzną mieszkańców danego powiatu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH