Polska onkologia w liczbach

Prof . Krzysztof Herman, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej

Mamy w Polsce blisko 3 tys. specjalistów mających w nazwie specjalności słowo "onkologiczna". Ale pacjentami onkologicznymi zajmuje się w sumie około 10 tys. lekarzy. Czy robią to tak samo dobrze, to inna sprawa.

Wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe - w ubiegłym roku było ich w Polsce 160 tys., przy czym najwięcej zachorowań dotyczyło raka płuca (24 tys.) oraz raka piersi (18 tys.).

W naszym kraju jest 26 ośrodków pełnoprofilowych oferujących leczenie multidyscyplinarne, tj. w zakresie chirurgii onkologicznej, radioterapii i onkologii klinicznej, ale jednocześnie aż 500 szpitali zajmuje się lecznictwem onkologicznym w ramach różnych specjalności. Metodą napromieniania leczonych było np. w ub.r. 76 tys. chorych: jedni w ośrodkach zajmujących się grupą 10 tys. pacjentów, inni - w ośrodkach mających 100 pacjentów.

W przypadku chirurgii onkologicznej, możliwości leczenia w specjalistycznych ośrodkach są coraz większe: oddziały te wykonują blisko 100 tys. różnych zabiegów, w tym 90% operacji w leczeniu nowotworów piersi i 50% operacji w leczeniu nowotworów układu pokarmowego.

Jednocześnie istnieje aż 8-krotne zróżnicowanie w wysyceniu chirurgami onkologami pomiędzy województwami, np. w dolnośląskim jest ich bardzo niewielu w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców w porównaniu z warmińsko- mazurskim. Według wiarygodnych danych z lat 2000-2002, w Polsce odnotowywano 42% wyleczeń (pięcioletnich przeżyć), podczas gdy w tym samym okresie w UE - 54%, a w USA - 65%. To są bardzo istotne różnice.

Z budżetu NFZ wynoszącego w 2011 r. około 60 mld zł blisko 5 mld zł przeznaczono na leczenie chorych onkologicznych, w tym na chemioterapię wydano blisko 2,2 mld zł, na radioterapię ok. 800 mln zł, a na chirurgię onkologiczną - 600 mln zł. To niewiele ponad 10%, podczas gdy chirurgii onkologicznej zawdzięczamy 75% wyleczeń, a chemioterapii - kilkanaście.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH