Moment poprzedzający wejście w życie ustawy refundacyjnej okazał się wyjątkowy. W grudniu 2011 r., kiedy pacjenci wiedzieli już o możliwych zmianach cen leków, kupowali je na potęgę. - To był najwyższy skok sprzedaży leków w historii wprowadzania nowych regulacji prawnych na polskim rynku - ocenił Piotr Kula, prezes firmy analitycznej PharmaExpert.

W segmencie leków refundowanych nastąpił wzrost sprzedaży o 30% w porównaniu do grudnia 2010 roku - poinformował Piotr Kula w trakcie debaty dotyczącej przemysłu farmaceutycznego i polityki lekowej podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (16 maja).

Trendy na rynku

W konsekwencji w styczniu br. rynek farmaceutyczny odnotował duży spadek. Majowe wyniki sprzedaży aptecznej pokazują, że spadek jest stałym trendem, który wpłynie na wielkość rynku farmaceutycznego w roku 2012. Według prognozy PharmaExpert, jego wartość obniży się o 4% w porównaniu z 2011 rokiem, do ok. 27 mld złotych. Największym wygranym efektów działania zapisanych w ustawie mechanizmów jest płatnik - spadek refundacji szacowany jest na 14%.

- Prognozowana wartość rynku na poziomie 27 mld zł w 2012 roku oznacza, że pod względem sprzedaży leków cofamy się do 2009 roku. To zwiastuje problemy dla przemysłu farmaceutycznego - zarówno firm innowacyjnych, jak i polskich producentów. Pod względem wartości sprzedaży wszyscy wytwórcy leków są "na minusie", ilościowo i wartościowo - poinformował Piotr Kula, wskazując kolejny zauważalny trend: - Najważniejszą kwestią dla producenta leków na receptę jest otrzymać refundację, która pozwala obniżyć poziom współpłacenia pacjenta. Nie spodziewałem się, że dożyję takich czasów, że o sukcesie firmy w Polsce, która ma leki w kategorii Rx, będzie decydowało to, że na liście refundacyjnej nie ma jej leków...

Priorytety dostosowane do potrzeb

Celem wprowadzenia ustawy o refundacji leków miały być m.in.: obniżenie poziomu współpłacenia pacjenta, efektywność wydawania środków związanych z refundacją, przejrzystość procesu decyzyjnego. Z analizy rynkowej wynika jednak, że pierwszy cel ustawy na razie nie został zrealizowany: propozycje obniżki cen leków przez firmy farmaceutyczne nie przełożyły się na obniżenie poziomu współpłacenia przez pacjentów.

- Obecny poziom współpłacenia - prawie 32% - jest jednym z najwyższych w Europie. Jednocześnie mamy najniższe w UE wydatki re-fundacyjne w przeliczeniu na pacjenta. Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o dopłaty do leków z własnej kieszeni, przy jednych z najniższych cen leków w Europie - podsumował prezes Kula.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH