W Australii uznano, że szczególny nacisk należy położyć na podnoszenie jakości opieki medycznej, prewencję i promocję zdrowego stylu życia

Listę priorytetów zdrowotnych w Australii mogą recytować przedszkolaki.
W tej materii wybrano tam rozwiązanie najprostsze...
Jakie rozumowanie przyświecało takiemu ujęciu problemu? Jakie są tego konsekwencje? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trzeciej, ostatniej części naszego cyklu poświęconego ustalaniu priorytetów zdrowotnych w różnych krajach.
System ochrony zdrowia w Australii jest zróżnicowany, lecz efektywny i prawidłowo funkcjonujący. Odpowiedzialność za różne aspekty z nim związane rozdzielona jest między rządy różnych szczebli (stanów, terytoriów) - Commonwealth, State and Territory Governments.

Powołanie NHPA

Aby zintegrować działania, w 1994 r.powołano The National Health Goals and Target Initiative. Grupa ta podjęła się monitorowania wyników zdrowotnych w populacji Australijczyków. Przygotowała ona grunt pod takie ujęcie opieki zdrowotnej, które koncentruje się na wynikach. Ze względu na brak usystematyzowanego wymogu raportowania, zastosowania zbyt wielu wskaźników i pomijania kwestii efektów leczenia chorób, w 1996 r. utworzono nową grupę, The National Health Priority Areas (NHPA).
Celem tej inicjatywy było skupienie publicznej i politycznej uwagi na te dziedziny, które stanowią największe obciążenie zdrowotne i finansowe dla populacji, szczególnie, jeśli istnieje możliwość redukcji ich konsekwencji.
Stanowiła ona zarazem globalną strategię reformy opieki zdrowotnej, zaproponowaną przez WHO (Health for All by the Year 2000).
Na spotkaniu poświęconym narodowej inicjatywie powstania NHPA pojawili się przedstawiciele władz zajmujący się zdrowiem ze wszystkich stanów (terytoriów) Australii. W ramach każdego z priorytetów co 2 lata raportowany jest bieżący stan zdrowia populacji, dane epidemiologiczne oraz rezultaty opieki zdrowotnej. Ustalono ograniczoną liczbę wskaźników (do 15-20) w ramach każdego z priorytetów, które obowiązują we wszystkich stanach. Każdy stan wyznacza sobie jednak swoje własne cele i prowadzi własny system budżetowania, niezależnie od ewentualnych środków przekazywanych centralnie.
Uznano, że poprzez skoordynowane działania, skupiające się na tych dziedzinach, które generują największe społeczne i finansowe koszty, można będzie osiągnąć znaczące i efektywne kosztowo wyniki w poprawie stanu zdrowia Australijczyków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH