Polisę pilnie zwrócę

Dyrektorzy szpitali chcieliby wycofać się z umów zawartych z PZU SA w sprawie ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych. Płacili za polisy po kilkaset tysięcy zł, a teraz, kiedy wiadomo, że ubezpieczenia wymagane będą dopiero od 2014 roku, woleliby przeznaczyć te pieniądze na inne pilne potrzeby. Tylko jak to zrobić?

Wpadli w potrzask z powodu zmian w ustawie z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Pierwotnie miało być tak, że jeśli do końca czerwca 2012 roku szpital nie wykupi polisy od zdarzeń medycznych przewidzianych we wspomnianej ustawie i ustawie z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, to zostanie wykreślony z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

Płakały, ale płaciły

Szpitale miały nóż na gardle. Płakały, ale płaciły. Jednak posłowie znowelizowali w czerwcu br. ustawę o działalności leczniczej, przesuwając termin wykupienia polis o dwa lata. Po prostu zorientowali się, że mimo surowych sankcji większość lecznic nie jest w stanie zapłacić PZU średnio w granicach 300-400 tys. zł za polisę.

Są różne dane na temat cen polis i ich liczby. PZU nie upublicznia takich informacji handlowych. W biurze prasowym Grupy PZU odmówiono nam ich podania.

"PZU SA proponowało naszym klientom cenę za ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych na poziomie od 176 000 zł dla szpitali rehabilitacyjnych do 745 085 zł dla szpitali klinicznych. Propozycja dla szpitali powiatowych to z kolei ponad 300 000 zł" - twierdzi w artykule dla portalu rynekzdrowia.pl Izabela Tatulińska, manager biura ubezpieczeń, kierownik zespołu zdrowia EIB SA, firmy zarządzającej ryzykiem 110 szpitali.

W każdym razie były to znaczne kwoty. A trzeba na nie spojrzeć w kontekście pogłębiającego się zadłużenia szpitali, protestów płacowych, redukcji etatów, groźby egzekucji komorniczej i tym podobnych czynników, których działanie wcale nie osłabło. Ba! Niekorzystne czynniki mogą przybrać na sile, gdyż plan finansowy NFZ na 2013 rok otuchy nie dodaje.

Przelicznik "od łóżka"

Ale wspomniana nowelizacja i przesunięcie terminu wykupienia polis to nie jedyna zmiana. Nowelizacja wprowadziła także nowe rozwiązania w stosunku do pierwotnego kształtu umowy ubezpieczenia.

Chodzi o to, że zróżnicowano sumę ubezpieczenia w zależności od liczby łóżek w szpitalu. Nie przewidziano jednak sytuacji, kiedy w szpitalu zmienia się liczba łóżek w trakcie okresu ubezpieczenia, co przecież do rzadkości nie należy, a w przyszłości - z powodu spodziewanego cięcia kontraktów - może być jeszcze częstsze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH