Polemika publiczno-prywatna

W portalu rynekzdrowia.pl opublikowaliśmy 4 czerwca br. fragmenty analizy, dotyczącej m.in. świadczeń wykonywanych przez prywatne podmioty. Raport sporządzony przez zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nadal wywołuje duże kontrowersje i emocje.

Multimedia

Z raportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że poza zainteresowaniem placówek niepublicznych pozostają całe obszary opieki zdrowotnej. Rada Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wysłała do premiera list, w którym wskazuje na możliwość występowania nieprawidłowości łamiących konstytucyjne prawo równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Ryszard Dubiela, przewodniczący Rady Pomorskiego OW NFZ, informował w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że od pewnego czasu otrzymywał sygnały od świadczeniodawców, głównie publicznych, o niepokojącej sytuacji w tym zakresie.

Dotyczyły one głównie procedur nisko wycenianych przez NFZ, których szpitale niepubliczne w ogóle się nie podejmują.

Występowanie takich mechanizmów w woj. pomorskim ma potwierdzać analiza przygotowana przez zespół naukowy prof. Janusza Morysia, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Wynika z niej, że do obszarów leżących poza zainteresowaniem niepublicznych lecznic należą m.in.: choroby wewnętrzne, pneumonologia, neurologia, chirurgia ogólna, pediatria lub stacjonarne leczenie psychiatryczne.

Jednocześnie zespół prof. Morysia poddał wstępnej analizie zakresy świadczeń okulistycznych, ortopedycznych, kardiologicznych i kardiochirurgicznych na terenie województwa pomorskiego w ciągu kilku miesięcy 2012 roku.

Okiem i sercem

Z analizy GUMed wynika, że większość oddziałów okulistycznych, w szczególności niepublicznych, wykonuje głównie zabiegi operacji zaćmy.

Okazuje się przy tym, że w publicznych szpitalach średni zakres realizowanych świadczeń obejmuje 13 procedur, natomiast lecznice prywatne średnio wykonują ich tylko 5.

Według raportu GUMed, część niepublicznych placówek operuje jedynie "najłatwiejsze" zaćmy: jedna z prywatnych jednostek wykonała np. 933 zabiegi, z czego tylko 10 stanowiły zaćmy powikłane. Zdaniem twórców raportu, prowadzi to do sytuacji, w której pacjenci cierpiący na zaćmę powikłaną muszą dłużej czekać na świadczenie.

Autorzy raportu (w części dotyczącej kardiologii) zwracają uwagę, że w podmiotach prywatnych widoczna jest zdecydowana przewaga procedur inwazyjnych (w Ostrych Zespołach Wieńcowych - OZW) poniżej 4 dni hospitalizacji. Zdecydowanie mniej jest natomiast procedur wymagających pobytu pacjenta dłuższego niż 3 dni.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH