Polacy narzekają na publiczną służbę zdrowia, ale perspektywa reform wywołuje obawy. Większość rodaków uważa, że o wszystkie świadczenia medyczne powinno troszczyć się państwo, a składki na ubezpieczenie zdrowotne nie należy podnosić.

Firma Mareco Polska na zlecenie Newsweeka przeprowadziła sondaż w 10 największych miastach kraju, z którego wynika, że ponad 70% respondentów uważa, iż opłacanie składki zdrowotnej powinno zapewniać nieograniczony i darmowy dostęp do wszystkich świadczeń. A ponad połowa jest zdania, że samej wysokości składki nie należy zmieniać.

Niektórzy eksperci są zdania, że jest to przejaw solidarności z osobami, których nie stać na dodatkowo płatne usługi medyczne ani na zwiększanie obecnych stawek.

- Polacy chcieliby upowszechnienia standardów obowiązujących w prywatnych klinikach, ale we własnym przekonaniu są za biedni, by za to płacić - mówi Newsweekowi dr Włodzimierz Piątkowski, socjolog medycyny. - Z tego też powodu nie zgadzają się nawet na wprowadzenie kilkuzłotowych opłat za wizyty w publicznej przychodni. 75% badanych jest przeciwko takim opłatom.

Opór i sprzeciw badanych napotyka także przedstawiona ostatnio przez Ministerstwo Zdrowia propozycja wprowadzenia dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. W założeniu nowe przepisy mają umożliwić osobom obecnie płacącym z własnej kieszeni za pojedyncze zabiegi i badania wykupywanie pakietów gwarantujących szybszy dostęp do świadczeń.

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego, uważa, że dzieje się tak dlatego, gdyż sytuacja, mimo narzekania na opiekę medyczną w Polsce, jest stabilna.

- Osoby starsze, mniej zamożne, często korzystające z usług, skutecznie opiekę uzyskują. Są więc zadowoleni.

Natomiast zdrowi, dobrze zarabiający, odprowadzający wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne, zadowoleni nie są, ale świetnie sobie radzą, kupując prywatnie dodatkowe usługi medyczne - powiedział Rynkowi Zdrowia dr Kozierkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH