Rozmowa z Jerzym Węgrzykiem, prezesem Stowarzyszenia Producentów Leków bez Recepty

Według opublikowanego niedawno raportu firmy PMR Publications, sprzedaż leków OTC na rynku pozaaptecznym wzrosła w Polsce w ciągu ostatniego roku o ponad jedną trzecią. W czym należy upatrywać przyczyn tego zjawiska?
- Tak naprawdę, to rynek leków OTC w ujęciu ilościowym pozostaje od kilku lat na niezmienionym poziomie. Sprzedaż w aptekach nawet nieznacznie spada. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pozaaptecznym - możemy założyć, że całkowita ilość sprzedawanych opakowań zmienia się w bardzo niewielkim stopniu. Wspomniany przez pana, wydawałoby się znaczący przyrost sprzedaży, wynika z bardzo niskiej bazy, w stosunku do której są one liczone. Wbrew potocznym opiniom - coraz większe wydatki na reklamę nie przekładają się na wzrost sprzedaży w ujęciu całkowitym - wpływają głównie na udziały poszczególnych preparatów w rynku.

- Czy Polacy nadużywają leków dostępnych bez recepty?
- Istnieje taka obiegowa opinia, ponieważ kraj nasz zajmuje po Francji drugie miejsce w ilości opakowań zażywanych leków na głowę. W rzeczywistości, porównując np. rynki preparatów przeciwbólowych w poszczególnych państwach - zajmujemy drugie miejsce.
Niemniej opakowania sprzedawane w Polsce są z reguły niewielkie w porównaniu z opakowaniami w krajach zachodnich. Okazuje się, że przeliczając wszystko na tabletki czy kapsułki, pozostajemy daleko w tyle za Francuzami, Niemcami czy Brytyjczykami, a nasze spożycie jest w takim ujęciu 3-4 razy mniejsze.

- Jakie pozytywy, a jakie zagrożenia wiążą się z rozszerzaniem rynku OTC?
- Pozytywna rola samoleczenia została dostrzeżona przez Światową Organizację Zdrowia już prawie 30 lat temu. Samoleczenie pozwala na terapię drobnych dolegliwości i lżejszych chorób na własną rękę. Wiąże się z tym oszczędność czasu, brak konieczności przesiadywania w poczekalni u lekarza i niejednokrotnie oszczędność pieniędzy.
Samoleczenie pozwala również zapanować nad niektórymi dolegliwościami chronicznymi - osoby z lekką lub umiarkowaną alergią nie muszą regularnie odwiedzać lekarza, aby kupić odpowiedni preparat. Lekarz może z kolei poświęcić więcej czasu chorym, którzy tego wymagają.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH