Co czwarty Polak odczuwa ból chroniczny; w tej statystyce wyprzedzają nas tylko norwegowie. najczęściej dolegliwości dotyczą pleców.

Polska wkracza na drogę profesjonalnego traktowania bólu. Krajowi specjaliści mają pełną wiedzę na temat dostępnych na świecie metod i leków. ich stosowanie utrudniają jednak problemy organizacyjne.
Ból towarzyszy nam przez całe życie. 8 proc. osób w wieku do 30. roku życia doznaje ostrego bólu pourazowego. Ok. 50 proc. osób powyżej 65. roku życia odczuwa przewlekłe dolegliwości bólowe. Specjaliści szacują, że w Polsce ok. 8 mln osób cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów, bóle krzyża występują u 7 proc. dorosłych, osteoporozą dotknięte są 4 mln. 1 proc. społeczeństwa choruje na nowotwory, a co siódmy Polak cierpi na bóle zatok. Owe statystyki, przytaczane przez specjalistów przy okazji różnych sympozjów, seminariów sprawiają, że nie zaskakują nikogo informacje o rosnącej liczbie pacjentów poradni specjalistycznych, leczących zespoły bólu przewlekłego.

Kto do poradni

W Polsce funkcjonuje ok. 270 takich poradni. Powstają one jednak głównie przy ośrodkach akademickich, a największe działają w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi. Rocznie z tego poradnictwa korzystają dziesiątki tysięcy osób. Na potwierdzenie skali potrzeb wystarczy podać, że jedna tylko Poradnia Leczenia Bólu przy Szpitalu im. Witolda Orłowskiego w Warszawie udziela rocznie 6500 porad.
- Do specjalistycznych ośrodków powinni jednak trafiać tylko pacjenci z bólem, który nie poddaje się standardowemu leczeniu - mówi dr Małgorzata Malec-Milewska z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej w Warszawie. - Tacy, u których szybko narasta zapotrzebowanie na leki, u których wiadomo, że trzeba zastosować inwazyjne metody leczenia, np. blokady, a także pacjenci skarżący się na jakieś objawy uboczne po podawanych lekach.
- Generalnie chodzi o poprawę jakości życia. Metoda leczenia bólu musi być więc bardzo wyważona i indywidualnie dobrana - zauważa dr Malec-Milewska. - Niestety, bywają z tym nadal problemy, wynikające z braku dobrej organizacji, niedostatecznej wiedzy lekarzy o patomechaniźmie bólu ostrego i możliwościach jego leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH