Jak powstaje Zachodniopomorskie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem

Zachodniopomorskie jest chyba jedynym regionem w kraju, które nie posiada wielospecjalistycznego szpitala dziecięcego zapewniającego kompleksową opiekę pediatryczną. Samorząd województwa zdecydował, że takie centrum powstanie w strukturze Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie.
Temu zadaniu służyć ma m.in. połączenie ze "Zdrojami" szczecińskiego SSPZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą.
Fuzji marszałkowskich placówek towarzyszyły emocje i protesty. Klamka jednak zapadła i dziś wszyscy czekają, jak też ziści się idea Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem.
Historia szpitala w dzielnicy Zdroje na prawobrzeżu Szczecina sięga lat 60. ubiegłego stulecia. Powstał wówczas projekt zakładający, iż cała placówka docelowo będzie się składała ze szpitali: ogólnego, dziecięcego oraz psychiatrycznego. Upraszczając, można stwierdzić, że zamysł ten wreszcie ma realną szansę na realizację.

Ze szpitalnej kroniki

Szpital "Zdroje" został wybudowany w latach 70. i 90. Część ogólna jednostki nie została dokończona, mimo że wykonano dla niej całą nowoczesną infrastrukturę techniczną. Inwestycja przestała być finansowana z budżetu centralnego pod koniec lat 90. W niedokończonej części szpitala ogólnego miała być m.in. interna, chirurgia, ginekologia i położnictwo.
- Przygotowana w latach 60. koncepcja była racjonalna - mówi Danuta Śliwa, dyrektor SPSZOZ "Zdroje".
- Prawobrzeże Szczecina nadal się rozbudowuje, mieszka tu wiele młodych rodzin z dziećmi. Wciąż istnieje w tym rejonie miasta ogromna potrzeba funkcjonowania zarówno szpitala ogólnego, jak i dziecięcego.
"Zdroje" są już dziś największym szpitalem dziecięcym w regionie (ok.
300 łóżek pediatrycznych). Lecznica nadal jednak nie ma chirurgii, a dominuje leczenie zachowawcze.
- W latach 1977-98 w Szczecinie funkcjonował SPZOZ nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą składający się ze szpitali przy ul. Św. Wojciecha i w Zdrojach. W grudniu 1998 r., kiedy podlegaliśmy jeszcze Urzędowi Wojewódzkiemu, wojewoda wydał zarządzenie o wydzieleniu części mieszczącej się w "Zdrojach" i połączeniu jej ze szpitalem psychiatrycznym wybudowanym obok. Od tego czasu placówka na Św.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH