Pokusa jest wielka

Po przekształceniu szpitala: komercja na unijnym sprzęcie nie przejdzie

Przyjęcie na oddział komercyjnego pacjenta w szpitalu będącym beneficjentem programów pomocowych może być ryzykowne.

Szpitale publiczne korzystające z unijnych funduszy po przekształceniu się w spółki prawa handlowego będą musiały zwracać pieniądze, jeśli sprzęt za nie zakupiony wykorzystają w leczeniu pacjentów za odpłatnością - poza kontraktem z NFZ.

Żeby nie oddawać unijnych dotacji, trzeba będzie pilnować, by komercyjny pacjent podczas hospitalizacji nie korzystał z tego wszystkiego, co zakupiono za pieniądze UE.

Wykorzystać potencjał

- Szpitale musiałyby się bardzo precyzyjne do tego przygotować i szczegółowo określić, co kupiono za unijne pieniądze, żeby prywatny pacjent z tych dobrodziejstw nie korzystał - mówi nam Maciej Łukowicz, pełnomocnik marszałka pomorskiego ds. przekształceń w ochronie zdrowia, i przypomina, że rzeczywiście, dopiero po pięcioletnim okresie karencji można komercyjnie wykorzystywać sprzęt kupiony za środki pozyskane z UE.

Ryszard Stus, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku, uważa, że nowoczesny sprzęt i wyposażenie powinno być wykorzystane w stu procentach.

Placówka dostała z UE ponad 90 mln zł, za które poczyniła spore inwestycje, łącznie z zakupem łóżek. Położenie na nich pacjentów, którzy z własnej kieszeni płacą za leczenie, oznaczałoby jednak złamanie umowy.

- Unikanie świadczenia odpłatnych usług byłoby dużym utrudnieniem w funkcjonowaniu szpitala jako spółki prawa handlowego - przyznaje dyrektor Stus. Lecznica, zgodnie z planami Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, ma podlegać przekształceniu.

- Jeśli przekształcenie nastąpiłoby w latach 2012-13, to jeszcze nie byłoby wielkiego problemu, bo środki z UE braliśmy w zeszłym i w tym roku, a zakaz ich komercyjnego wykorzystania obowiązuje 5 lat - kalkuluje Ryszard Stus.

Jednak pokusa jest wielka, bo szpital - ze względu na limity kontraktowe - nie wykorzystuje 30% swego potencjału.

Aż się prosi, żeby wprowadzić również odpłatne usługi.

- Tym bardziej że część świadczeń zakontraktowanych przez NFZ nie jest opłacalna, przynosi straty, więc przydałoby się uzupełnić budżet pieniędzmi prywatnych pacjentów - rozważa dyrektor Stus.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH