Na konferencji "Zarządzanie w sektorze medycznym" gościliśmy ok. 400 osób

Jaką rolę pełnią samorządy w systemie opieki zdrowotnej? Jaki mają one wpływ na zmiany w polskim systemie służby zdrowia? Dlaczego szpitale są zadłużone i co zrobić, by zmienić ten stan rzeczy? Jak na problem patrzą wierzyciele szpitali? Czy inwestuje się w lecznictwo szpitalne? Skąd wziąć pieniądze na zakup sprzętu i aparatury medycznej? Czy mariaż publicznego i prywatnego sektora jest jedną z dróg zmierzających do poprawy jakości usług w służbie zdrowia? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi w gronie ok. 400 dyrektorów szpitali (publicznych i prywatnych), ekspertów rynku medycznego, handlowców, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli NFZ - podczas konferencji "Zarządzanie w sektorze medycznym", przygotowanej przez redakcję "Rynku Zdrowia" (Katowice, 26 marca).
W Katowicach sprywatyzowano 22 przychodnie publiczne. Gmina jest właścicielem jeszcze trzech placówek. Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic, nie ukrywała, że proces ten (rozpoczęty w 1998 r.) nie odbywał się bez przeszkód: - Był duży opór społeczny, bo nikt nie jest chętny do takich zmian. Naszym celem było, by korzystający z poradni nie dostrzegli, że doszło do zmian własnościowych.

Prywatyzacja toczy się

Pacjenci spostrzegli, że przychodnie zmieniły właściciela, gdy rozpoczęły się remonty, zaczęło przybywać usług. Z 22 sprywatyzowanych zakładów, cztery zmieniły status własnościowy poprzez prywatyzację pracowniczą, pozostałe - drogą przetargu nieograniczonego.
Grzegorz Szpyrka, wicemarszałek woj. śląskiego, podkreślał, że SPZOZ-y mogą być obecnie przekształcane w spółki prawa handlowego. Urząd Marszałkowski popiera takie przekształcenia.
Głęboka restrukturyzacja - zatrudnienia, zarządzania, odpowiedzialności - jest procesem złożonym. Rozmówcy podkreślali, że zarząd niepublicznego zakładu ponosi prawną i materialną odpowiedzialność za efekty jego działania.
Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, zaznacza, że ta forma działania dawnych SPZOZ-ów wcale nie jest hybrydą prawną. Ustawa jednoznacznie wskazuje, że ochrona zdrowia należy do zadań własnych gminy i nie precyzuje w jakich formach własnościowych ma być ona realizowana.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH