Dodatkowe 250 mln zł na walkę z nowotworami

W tegorocznym budżecie na walkę z rakiem zapewniono dodatkowo 250 mln zł - tyle pieniędzy zostanie przeznaczone na ten cel w oparciu o ustawę: Narodowy Program Zwalczania Nowotworów.
Polska zajmuje dopiero 22 miejsce w Europie pod względem ogólnej skuteczności leczenia raka, a odsetek pacjentów, którzy poddają się terapii we wczesnej fazie choroby nowotworowej wynosi tylko 20 proc. To ma się zmienić. Ustawa przewiduje, że w latach 2006-2015 na walkę z tymi chorobami przeznaczonych zostanie 3 mld zł.

POCZĄTEK STRATEGII

Nowotwory są w Polsce drugą - po schorzeniach sercowo-naczyniowych - przyczyną zgonów.
- Program jest kompleksowy i pozwala już na budowanie wieloletniej strategii i systemu walki z rakiem - uważa profesor Marek P. Nowacki, dyrektor Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Program ma charakter interwencyjny i skupia się na profilaktyce, czyli na tym, co najgorzej funkcjonuje. Nie jest natomiast programem nakierowanym na leczenie terapeutyczne.
- Te pieniądze będą mogły pójść na wdrożenie systemu badań przesiewowych, mających na celu jak najwcześniejsze wykrycie choroby nowotworowej w grupach ryzyka, głównie raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Spodziewamy się, że dzięki tej profilaktyce więcej pacjentów zostanie wyleczonych, a system docelowo poniesie mniejsze koszty - tłumaczy prof. Marek P. Nowacki.

NA DOBRYCH WZORACH

- Niezręcznie mi się na ten temat wypowiadać - podsumowuje profesor - bo jestem jednym z dwóch głównych autorów tego programu...
Ale w moim przekonaniu, jest on ułożony zgodnie ze światowymi tendencjami, ma wprowadzić dobrze sprawdzone wzory międzynarodowe, które funkcjonują od lat np.w krajach skandynawskich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH