Dodatkowe 250 mln zł na walkę z nowotworami

W tegorocznym budżecie na walkę z rakiem zapewniono dodatkowo 250 mln zł - tyle pieniędzy zostanie przeznaczone na ten cel w oparciu o ustawę: Narodowy Program Zwalczania Nowotworów.
Polska zajmuje dopiero 22 miejsce w Europie pod względem ogólnej skuteczności leczenia raka, a odsetek pacjentów, którzy poddają się terapii we wczesnej fazie choroby nowotworowej wynosi tylko 20 proc. To ma się zmienić. Ustawa przewiduje, że w latach 2006-2015 na walkę z tymi chorobami przeznaczonych zostanie 3 mld zł.

POCZĄTEK STRATEGII

Nowotwory są w Polsce drugą - po schorzeniach sercowo-naczyniowych - przyczyną zgonów.
- Program jest kompleksowy i pozwala już na budowanie wieloletniej strategii i systemu walki z rakiem - uważa profesor Marek P. Nowacki, dyrektor Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Program ma charakter interwencyjny i skupia się na profilaktyce, czyli na tym, co najgorzej funkcjonuje. Nie jest natomiast programem nakierowanym na leczenie terapeutyczne.
- Te pieniądze będą mogły pójść na wdrożenie systemu badań przesiewowych, mających na celu jak najwcześniejsze wykrycie choroby nowotworowej w grupach ryzyka, głównie raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Spodziewamy się, że dzięki tej profilaktyce więcej pacjentów zostanie wyleczonych, a system docelowo poniesie mniejsze koszty - tłumaczy prof. Marek P. Nowacki.

NA DOBRYCH WZORACH

- Niezręcznie mi się na ten temat wypowiadać - podsumowuje profesor - bo jestem jednym z dwóch głównych autorów tego programu...
Ale w moim przekonaniu, jest on ułożony zgodnie ze światowymi tendencjami, ma wprowadzić dobrze sprawdzone wzory międzynarodowe, które funkcjonują od lat np.w krajach skandynawskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH