Grono reumatologów, wśród których zasiadali najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie medycyny, dyskutowało podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, jak doskonalić system lecznictwa w reumatologii, by uzyskiwać lepsze wyniki w leczeniu chorych. Zasadnicze wnioski dotyczyły poprawy finansowania diagnostyki i leczenia ambulatoryjnego oraz rozszerzenia opcji terapeutycznych w ramach programów lekowych.

Zagubieni w systemie

Specjaliści, podczas sesji zatytułowanej "Reumatologia: złote lata specjalności - jak zorganizować leczenie, by osiągnąć populacyjny sukces", zwracali uwagę, że pacjentom potrzebny jest czytelny system wskazujący ścieżkę, po której powinni się poruszać. - Ten system nie do końca działa należycie, choć ciągle próbujemy doprowadzić do poprawienia komunikacji na styku POZ, AOS i szpital. Opieki w specjalistycznych ośrodkach wymagają tylko niektórzy chorzy i tylko w niektórych okresach choroby - podkreśliła prof. Maria Majdan, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W ocenie lubelskiego konsultanta, część pacjentów niepotrzebnie trafia do specjalistów, a część z nich, ze względu na szczupłe kontrakty, nie ma szansy szybkiego dostania się do nich nawet w sytuacji, gdy wymagają pilnej pomocy. - Kontrakt na poradnię, gdzie prowadzeni są chorzy z najcięższymi układowymi chorobami tkanki łącznej, praktycznie mamy wykorzystany na ten rok - mówiła konsultant o ośrodku klinicznym. Uznała, że celowe byłoby podniesienie kwot kontraktu w ośrodkach wysokospecjalistycznych, gdzie chory przewlekle reumatycznie miałby szansę trafić, a po ustaleniu właściwego rozpoznania i leczenia zostać przekazanym do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak zaznaczyła dr Małgorzata Sochocka- Bykowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii na Pomorzu, pacjenci mogą czuć się zagubieni w systemie z powodu zmian świadczeniodawców po konkursach: - W efekcie pacjent dociera do innej przychodni,bez karty choroby, albo się zniechęca, bo nie wie, gdzie ma pójść.

Najpierw diagnostyka

Specjaliści podkreślali, że w chorobach reumatycznych szczególnie istotne jest wczesne rozpoznanie, uwarunkowane m.in. dostępnością diagnostyki. W tym zakresie wzorcowe rozwiązanie funkcjonuje w woj.

kujawsko-pomorskim, gdzie lekarze pierwszego kontaktu uzyskali możliwość zgłaszania pacjenta na specjalistyczne konsultacje przez internet.

- Realizujemy założenie, że po zgłoszeniu w ciągu 15 dni roboczych pacjent trafi do lekarza specjalisty - mówił o funkcjonującym systemie Piotr Ignaczak z Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, gdzie pilnie konsultowani są chorzy, którzy zdaniem lekarzy pierwszego kontaktu wymagają wprowadzenia na szybką ścieżkę diagnostyczną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH