Prof. Witold Z. Tomkowski, internista i kardiolog z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą, kierownik Centrum Leczenia Przeciwzakrzepowego w Warszawie

Dabigatran jest pro-lekiem nieaktywnym w przewodzie pokarmowym. Natychmiast po wchłonięciu się do krwi przechodzi w formę aktywną. Preparat ten w sposób wybiórczy blokuje aktywny czynnik II (II a), czyli trombinę, zarówno związaną ze skrzepliną, jak i wolną. Dabigatran ma powtarzalną farmakokinetykę, farmakodynamikę, natychmiast po podaniu osiąga swe działanie biologiczne, maksymalne stężenia po 2 godzinach, a okres półtrwania (T 1/2) wynosi dla dabigatranu 12-17 godzin.

Bez interakcji

Najważniejszą cechą kliniczną tego nowego preparatu jest fakt, że w trakcie terapii nie wymagana jest kontrola laboratoryjnych parametrów układu krzepnięcia (INR, APTT, ECT etc.) konieczna do oceny efektywności działania biologicznego innych leków przeciwzakrzepowych.
Dabigatran nie wchodzi w interakcje z pokarmem, lekami podawanymi doustnie, a także nie powoduje powstawania przeciwciał, które wywołują inte rakcje z płytkami krwi. Nie jest metabolizowany przez CYP 450, a także nie hamuje aktywności tego istotnego enzymu. Obserwowany w trakcie stosowania podobnego preparatu - melagatranu - wzrost aktywności enzymów wątrobowych podczas podawania dabigatranu spotykany był niezwykle rzadko.
Jak dowiodły bardzo obszerne i niezwykle rzetelne badania kliniczne, dabigatran jest równie bezpieczny i skuteczny jak dotychczas stosowane preparaty w pierwotnej profilaktyce przeciwzakrzepowej u chorych poddanych planowej wymianie stawu kolanowego lub biodrowego.

Trwają badania

nad zastosowaniem eteksylatu dabigatranu u chorych w ostrym okresie leczenia zakrzepicy żył głębokich i zatoru tętnicy płucnej, we wtórnej profilaktyce tych schorzeń oraz w profilaktyce udarów mózgu u chorych z migotaniem przedsionków. Wydaje się, że dabigatran znajdzie swe trwałe miejsce także w leczeniu immunologicznej trombocytopenii poheparynowej (HIT).
Wprowadzenie dabigatranu do praktyki klinicznej jest ważnym wydarzeniem i stanowi swego rodzaju przełom. Wydaje się, że lek ten (lub jemu podobne podawane doustnie) zastąpi bardzo niewygodne dla pacjenta i lekarza leczenie preparatami z grupy antagonistów witaminy K (VKA) (w Polsce acenocumarol i warfaryna). Stosowanie dabigatranu wyeliminuje zapewne wiele powikłań związanych z leczeniem przeciwzakrzepowym, szczególnie u chorych przyjmujących przewlekle preparaty z grupy VKA.

Statystyka przeraża

Dotychczasowe wyniki badań dotyczące tego leku są bardzo wiarygodne i mam nadzieję, że lekarze wkrótce dostaną nowy, istotny oręż w walce z problemami epidemiologicznymi związanymi z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową.
Warto uzmysłowić Czytelnikom, że na zator tętnicy płucnej umiera rocznie w Polsce około 50 tys. osób - dwukrotnie więcej niż na raka sutka, raka gruczołu krokowego, AIDS oraz na skutek wypadków komunikacyjnych razem wziętych!
Mam nadzieję, że odpowiednia profilaktyka, diagnostyka i terapia z zastosowaniem nowych, bezpiecznych i skutecznych preparatów zmieni tę przerażającą statystykę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH