Pogotowie, czyli misja stadion

Poza specjalnym zabezpieczeniem stadionów i stref kibica, leżącym w gestii miast organizatorów mistrzostw, system ratownictwa medycznego podczas Euro 2012 ma funkcjonować tak jak zwykle. W stołecznym ratuszu podkreślają, że futbolowe mistrzostwa Europy nie powinny wpłynąć na organizację udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Witold Draber, dyrektor Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia informuje, że jego jednostka pełni w czasie Euro normalne funkcje. - Na czas mistrzostw nic się zasadniczo nie zmienia.

Dodatkowe zespoły

Dodaje jednak, że Ministerstwo Zdrowia zwiększyło w okresie od 8 do 20 czerwca br. liczbę zespołów ratownictwa medycznego o 5 dodatkowych, przy czym obecnie do dyspozycji pogotowia są 22 karetki. Jak tłumaczy dyrektor Draber, pogotowie będzie działać normalnie, natomiast stadion i strefy kibica będą miały dodatkowe zabezpieczenie medyczne organizowane przez miasto.

Jerzy Rekosz, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie, poinformował nas, że jednostka (posiadająca ponad 30 oddziałów rozmieszczonych na terenie całej stolicy) praktycznie nie została włączona przez organizatorów Euro do szczególnego zabezpieczenia meczów piłkarskich, odbywających się w Warszawie (w stolicy między 8 a 28 czerwca rozegranych zostanie pięć spotkań).

- Zobligowani jesteśmy zatem do działań standardowych wynikających z zawartej z NFZ umowy w ramach ratownictwa medycznego - stwierdza Jerzy Rekosz. Informuje jednocześnie, że pogotowie warszawskie zostanie na czas mistrzostw, decyzją wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, zasilone pięcioma dodatkowymi zespołami.

Nie inwestują z okazji Euro

Witold Draber nie ukrywa, że ratownicy liczyli na dodatkowe fundusze, związane z medycznym zabezpieczaniem Euro, jednak żadnych specjalnych środków dla pogotowia nie przewidziano. Nie będzie także dodatkowego wyposażenia: - Musimy po prostu spełniać standardy NFZ.

Jerzy Rekosz także informuje nas, że Meditrans żadnego wsparcia finansowego w związku z mistrzostwami nie otrzymał. Jednocześnie zapewnia, że zespoły ratownictwa medycznego WSPRiTS są wyposażone właściwie i nie ma potrzeby zaopatrywania ich w nowy sprzęt.

- Jedynie wszystkie ambulanse zostaną zaopatrzone w większą liczbę środków opatrunkowych oraz płynów podawanych drogą dożylną.

Ma to związek z ewentualnymi zdarzeniami o charakterze masowym - tłumaczy Jerzy Rekosz.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH