Ubezpieczenia zdrowotne w Polsce i innych krajach Unii, współpraca nauki z przemysłem, badania nad nowymi terapiami - to główne tematy konferencji Rynku Zdrowia pt. "Polityka zdrowotna - wyzwania dla Europy i Polski", która odbyła się 1 czerwca 2010 r. w ramach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Omówiono też różne koncepcje dotyczące zapewnienia pacjentom najbardziej skutecznych terapii w warunkach ograniczonych możliwości ich finansowania ze środków publicznych oraz główne problemy systemów ochrony zdrowia w Polsce i innych krajach Unii.

Luka pokoleniowa

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, mówił m.in. o najważniejszych wyzwaniach dla systemu opieki zdrowotnej - z punktu widzenia samorządu lekarskiego: - Takim fundamentalnym zadaniem jest edukacja.

W Polsce, ale nie tylko, lekarze starzeją się. W wielu specjalnościach istnieje już prawdziwa luka pokoleniowa - przypominał dr Hamankiewicz.

Podkreślał, że nadal mamy bardzo niedoskonały system kształcenia specjalizacyjnego: - Niestety, mimo zapowiedzi zmian, resort zdrowia wstrzymał ich wprowadzenie na dwa lata. Miejmy nadzieję, że ten czas pozwoli na wypracowanie odpowiednich decyzji. Dostęp do specjalizacji musi być łatwiejszy - zaznaczył prezes NRA.

W opinii samorządu lekarskiego, nie jest właściwe to, że proces kształcenia lekarzy opiera się w naszym kraju głównie na testowej ocenie wiedzy, która - jak tłumaczył Maciej Hamankiewicz - nie zawsze odpowiada praktycznym możliwościom i umiejętnościom pomocy pacjentom.

- W Danii czy Austrii, gdzie rezydentury oparte są o 4-letnie procesy specjalizacyjne, zdobycie specjalizacji odbywa się m.in. na podstawie rozmowy z doświadczonymi lekarzami - swoimi opiekunami ze szpitala - ale także ze specjalistami z innych placówek - dodał prezes Hamankiewicz.

Koszty będą rosnąć

W trakcie debaty podkreślano, że trudnym do przeforsowania i "niepolitycznym" byłby plan zwiększenia składki o kilka punktów procentowych lub wprowadzenia nawet symbolicznego współpłacenia za świadczenia medyczne. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, mającym ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń medycznych, jest rozwinięcie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

- Koszty opieki medycznej będą rosnąć w różnych krajach i z różnych powodów: rosnącej długości życia, zwiększającej się populacji. Nie wszystkich będzie stać na pokrycie kosztów prywatnego leczenia, stąd będą się wspierać dodatkowym ubezpieczeniem medycznym - mówił Wolfgang Fauter, wiceprezes Signal Iduna Group.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH