Rada Ministrów przedstawiła 29 października do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie podziału Centrum Onkologii - Instytutu z siedzibą w Warszawie i utworzenia Śląskiego Centrum Onkologii z komórek organizacyjnych CO-I w Gliwicach.

Czasu na konsultacje, zakończone 2 listopada, w godzinach porannych, praktycznie nie było. O wstrzymanie się z tak ważnymi decyzjami zaapelował 30 października do ministra zdrowia prof. Mariana Zembali wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego PiS.

Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (FZZPOZiPS), nie ukrywa w rozmowie z Rynkiem Zdrowia oburzenia procesem legislacyjnym. - Przekazując projekt do konsultacji społecznych w piątek poprzedzający świąteczny weekend (projekt dotarł do organizacji 30 października) i dając możliwość odniesienia się do zawartych w nim propozycji do najbliższego poniedziałku rano, wyklucza się możliwość wypowiedzenia się partnerów zewnętrznych - uważa Michalska.

Bez szans na konsultacje

Tymczasem - jak dowodzi przewodnicząca - chodzi przecież o poważną zmianę, która wpłynie na organizację działalności ważnych podmiotów i sytuację pracowników. - Dlatego chcielibyśmy skonsultować się z ekspertami i przedstawicielami podmiotów, których dotyczy projekt. Niestety, nie mieliśmy na to szansy - dodaje.

- Od pewnego czasu widzimy, że resort zdrowia, który przekazał nam wspomniany projekt, coraz bardziej skraca czas przeznaczony na konsultacje. Tym razem zrobiono krok dalej - praktycznie nie dano nikomu szansy na zabranie głosu - podkreśla przewodnicząca FZZPOZiPS.

Na błyskawiczny proces konsultacji zwracają także uwagę pracownicy CO-I w Warszawie, w tym członkowie Rady Naukowej, którzy krytycznie odnieśli się w toku konsultacji do projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego podziału Instytutu. Podpisani pod uwagami wyrażonymi w trakcie konsultacji rozporządzenia pracownicy CO-I zarzucają ministrowi zdrowia "arbitralność podejmowanych decyzji z urzędu i utajnianie informacji (...)".

Magdalena Markowska, rzecznik prasowy Centrum Onkologii - Instytutu, Oddziału w Gliwicach przekazała redakcji portalu Rynek Zdrowia, że stanowisko Oddziału przedstawi, odpowiadając na pytania sformułowane wyłącznie na piśmie. W e-mailu do redakcji rzecznik stwierdziła (w nawiązaniu do naszej wcześniejszej publikacji), że "w sprawie podziału Centrum oraz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w ostatnim czasie nie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej CO-I ani nie zostało zwołane Prezydium Rady Naukowej CO-I".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH