Odpowiednio wczesne wykrycie raka nerki daje szansę na efektywne leczenie

Wzrasta zapadalność na raka nerki - złośliwego guza wywodzącego się z komórek tego narządu.
Wyniki leczenia są dalekie od oczekiwań specjalistów. Utrzymuje się wysoka śmiertelność chorych, ponieważ nowotwór jest rozpoznawany zazwyczaj w stadium zaawansowanym. Oporny na chemio- i radioterapię, poddaje się jedynie skalpelowi chirurga.
Złośliwe nowotwory nerek stanowią 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn i 2,6% - u kobiet. Mężczyźni chorują przy tym dwukrotnie częściej niż kobiety.

Modele prognostyczne

Rak nerki jest bardzo niebezpieczny.
Rozwija się podstępnie, często nie powodując żadnych niepokojących objawów.
Te pojawiają się późno.
- W stadium objawowym, gdy odczuwamy ból i guz w okolicach nerki lub zauważamy w moczu krew, często bywa już niewyleczalny - mówi doktor Iwona Skoneczna z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie. - Wówczas pozostają nam jedynie próby postępowań, w najlepszym przypadku wydłużających życie lub poprawiających jego jakość. Ale o wyleczeniu raczej nie ma mowy.
Według dr Skonecznej, nowotwory nerek, nawet zaawansowane, mogą mieć jednak bardzo różny przebieg. U części chorych obserwuje się szybki postęp choroby, podczas gdy inni, mający nawet liczne przerzuty, żyją w niezłej formie przez wiele lat.
- Aby pomóc w określeniu rokowania chorych oraz lepiej dobrać rodzaj terapii, stworzono kilka tzw. modeli prognostycznych, które po uwzględnieniu kilku parametrów, pomagają lekarzowi przewidzieć, jak zachowa się dany nowotwór i jakie leczenie może być najskuteczniejsze - stwierdza Iwona Skoneczna.
Obecność niemożliwych do usunięcia przerzutów bardzo pogarsza rokowanie, zwłaszcza że chemioterapia i radioterapia, stosowane zazwyczaj z dobrym skutkiem w leczeniu innych nowotworów, w przypadku raka nerki są mało skuteczne.
Hormono- i chemioodporny jest najczęściej występujący rak nerki, nerkowokomórkowy.
Immunoterapia, z wykorzystaniem interleukiny-2 i interferonów, z którą wiązano nadzieje przed 20 laty, pomaga bardzo nielicznej grupie chorych.
Nie udało się dotychczas wykazać, jaki schemat lekowy jest najlepszy. Leczenie jest zwykle źle tolerowane przez pacjentów, bardzo ich osłabia i powoduje uporczywe gorączki.
Zasadniczym sposobem leczenia raka nerki jest więc leczenie operacyjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH