Podstawowe problemy zdrowotne

Obecnie w podstawowej opiece zdrowotnej pracuje ok. 24 tys. lekarzy, w tym tylko nieco ponad jedna trzecia z nich posiada specjalizację z medycyny rodzinnej. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, zwraca uwagę, że to stanowczo zbyt mało, zważywszy, że od początku reformy systemu ochrony zdrowia upłynęło już 15 lat.

Lekarzy rodzinnych nie pr z ybywa. Znaczna część tych, którzy pracują w POZ, jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym, a na ich listach aktywnych figuruje więcej niż zakładane 1 500 pacjentów. Luka pokoleniowa jest aż nadto widoczna - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes Bożena Janicka.

Potrzebne nowe kadry

W jej opinii potrzebne jest zasilenie POZ nowymi kadrami. Żeby jednak tak się stało, specjalizacja z medycyny rodzinnej musi uzyskać absolutny priorytet.

- Lekarze rodzinni powinni specjalizować się w akredytowanych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, a nie w szpitalach i klinikach. Potrzebne jest natychmiastowe zwiększenie ilości miejsc rezydenckich w takich właśnie placówkach - uważa Bożena Janicka.

Dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, podaje, że według Kolegium docelowo wszyscy lekarze opieki podstawowej powinni być specjalistami medycyny rodzinnej.

- Dla pacjentów byłoby to rozwiązanie lepsze, a dla systemu także wygodniejsze i de facto tańsze. Przy większych kompetencjach oraz środkach finansowych na poziomie ok. 20% uzyskalibyśmy ponad 80-procentowe zabezpieczenie pacjentów - wskazuje Rynkowi Zdrowia dr Sutkowski.

Przyznaje przy tym, że póki co na to się nie zanosi. - To trudna specjalizacja, a praca jest niedoceniana i niedoszacowana. Podejmują ją nieliczni lekarze. Brakuje realnych za chęt ze strony państwa, a luka pokoleniowa jest nie tylko smutnym faktem, ale i zagrożeniem dla systemu - uważa przedstawiciel Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Niezdrowa rywalizacja

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, zwraca uwagę na fakt, że w POZ obecnie pracują specjaliści różnych dziedzin medycyny lub lekarze bez specjalizacji od wielu lat pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej. Jego zdaniem realizacja planu zorganizowania tego działu systemu ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie modelu lekarza rodzinnego oddala się coraz bardziej w aspekcie zmian ustawowych z 2014 r. oraz wprowadzenia do POZ pediatrów i internistów na równych prawach z lekarzami rodzinnymi.

- W takim ujęciu nie widać ugruntowanego poglądu wśród decydentów, jak miałby wyglądać docelowy model funkcjonowania POZ. Głoszenie haseł o wzroście roli lekarza POZ w systemie ochrony zdrowia w sytuacji braku koncepcji na kogo jako realizatora postawić we wprowadzaniu tych zamierzeń, wydaje się wątpliwej wiarygodności - mówi Rynkowi Zdrowia prezes Krajewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH