Podstawowe problemy

Choć jest ich już około 10 tys., to jednak lekarze rodzinni uważają, że aby zapewnić sprawne funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), powinno ich być dwa razy tyle. Liderzy organizacji skupiających specjalistów medycyny rodzinnej podkreślają, że brak jest jasnej wizji rozwoju POZ w Polsce.

Zgłaszają potrzebę przygotowania ustawy regulującej tę część systemu ochrony zdrowia.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, zwraca uwagę na fakt, że koncepcja POZ nie została w naszym kraju opisana do końca.

Brakuje regulacji...

- Wydaje się, że potrzebna jest ustawa o POZ, a przynajmniej jakiś rozdział na temat POZ, np. w zapowiadanej ustawie o systemie ochrony zdrowia w Polsce - mówi.

Podobnie wypowiada się dr Maciej Godycki-Ćwirko, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP). Zwraca uwagę na fakt, że mamy tylko ustawę o płaceniu za świadczenie zdrowotne, natomiast nie ma ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

- Najlepiej by było, gdyby powstała ustawa o zdrowiu - dodaje. Precyzując, że chodzi o regulację, która w jasny sposób opisałaby system ochrony zdrowia w naszym kraju.

Jak tłumaczy nam Konstanty Radziwiłł, potrzebna jest regulacja precyzyjnie opisująca POZ i dająca szerokie kompetencje lekarzowi rodzinnemu, który ma pełnić rolę koordynatora systemu.

Według niego, państwo powinno także robić wszystko, żeby zapewnić stały dopływ wysoko wykwalifikowanej kadry. - Niestety, ani jedno, ani drugie nie jest do końca spełnione - stwierdza wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

...i wizji POZ

Jak podkreśla dr Jacek Łuczak, pierwszy konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej i honorowy członek KLRwP, lekarze opowiadają się za takim modelem organizacji POZ, jaki funkcjonuje np. w Danii czy w Holandii. - Model duński jest oparty o budżet, natomiast holenderski o ubezpieczenia, jednak sama forma organizacji jest uniwersalna - tłumaczy dr Jacek Łuczak.

Jego zdaniem, w tych krajach konsekwentnie realizowane są pewne rzeczy, które w Polsce zostały rozluźnione. Wymienia wśród nich ciągłość opieki nad pacjentem, koordynację opieki w POZ czy koncepcję gate keepera (strażnika systemu).

- Chodzi między innymi o to, żeby pacjent poruszał się w systemie na podstawie skierowań od lekarza rodzinnego - mówi nam Jacek Łuczak. Uważa, że działania, które zwiększają ponad miarę liczbę świadczeń specjalistycznych, mijają się z celem. - Trzeba leczyć dobrze, poprawiać zdrowie Polaków, a nie zwiększać liczbę świadczeń.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH