Od 1 grudnia łatwiej lekarzom podpisać e-zwolnienie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił własny kanał autoryzacji elektronicznego potwierdzenia, że jesteśmy niezdolni do pracy. Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od początku 2016 r., ale podpisywane były poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny, który trzeba było wykupić, albo profilem zaufanym administracji publicznej - ePUAP, który lekarze krytykowali, jako zbyt czasochłonny i skomplikowany.

Teraz ZUS pozwala już bezpłatnie podpisywać elektroniczne zwolnienie przez uwierzytelnienie go bezpośrednio przez Plat formę Usług Elektronicznych i system pobieranych tam certyfikatów. - Żeby podpisać zwolnienie, lekarz musi pobrać z systemu ZUS cer tyf ikat i ustalić hasło umożliwiające podpisywanie zwol nień. Można to robić nie tylko na stacjonarnym komputerze, ale też na smar t fonie i trwa to tylko kilka minut - powiedział PAP r zec znik prasowy ZUS Woj c iech Andrusiewicz.

Certyfikat ważny jest 5 lat. Indywidualne hasło nadawane przez lekarza to minimum cztery znaki - cyfry, litery i znaki specjalne. Po złożeniu wniosku lekarz maksymalnie po kilkunastu minutach otrzymuje maila lub sms-a z potwierdzeniem nadania certyfikatu.

Na razie elektroniczne zwolnienia nie są obowiązkowe - honorowane będą też zwykłe, papierowe druki, k tóre zostaną wycofane 1 lipca przyszłego roku. Do tej pory zwolnienia w formie elektronicznej wystawiało ok. 7 tys. ze 143 tys. wszystkich lekarzy. W ten sposób trafiało do ZUS i pracodawców tylko 3% wszystkich zwolnień - od początku 2016 r. lekarze wystawili ich 1,5 mln.

W niedawnym wywiadzie dla PAP prezes ZUS prof. Ger t ruda Uścińska zapowiedziała kampanię informacyjną i szkolenia dla lekarzy, k tórzy mają prawo do wydawania orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. - Chcemy ich przeszkolić, w praktyce pokazać, jak szybko można wystawić zwolnienie elektroniczne, jak naprawdę łatwo to zrobić - relacjonowała plany prezes ZUS. - Nowy sposób autoryzacji zwolnień podoba się lekarzom, bo widzą, że nie jest on tak obciążający, jak inne metody - dodała.

Po szkoleniach ok. 30% lekarzy powinno wystawiać dobrowolnie e-zwolnienia - zakłada ZUS - zanim będzie to trzeba robić obowiązkowo od połowy 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH